DERTSİZ DUA SOĞUKTUR DERTLİYKEN YAPILAN DUA GÖNÜLDEN KOPAR

(Toplumsal İlişkiler 1005)

وَاَيُّوبَ اِذْ نَادٰى رَبَّهُٓ اَنّٖي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمٖينَۚ
فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهٖ مِنْ ضُرٍّ وَاٰتَيْنَاهُ اَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنَا وَذِكْرٰى لِلْعَابِدٖينَ
Hani Eyüp de o (sıkıntı) vaktinde Rabbine: “Şüphesiz bu sıkıntı (ve hastalık) beni (iyice) sarıverdi. Sen merhametlilerin en merhametlisisin” diye yalvarıp nida etmişti.” (Enbiya/83)
Böylece Biz de onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona katımızdan bir rahmet (bahşettik) ve ibadet 
(istikamet ve teslimiyet) ehli için de bir zikir (öğüt ve ibret) olmak üzere, (ona hem eski servetini ve) ailesini ve onlarla beraber,
(benzer nimetlerimizin) bir mislini daha verdik.” (Enbiya/84)

Hz. Mevlana; “dertsiz dua soğuktur, dertliyken yapılan dua gönülden kopar” derken derdin önemine atıf yapması ilginçtir. Çünkü insanlar genelde dertten imtina ederler. Kendilerine pek yaklaştırmak istemezler. Dua sıcaktır hem de sımsıcaktır, bu yüzden olsa gerek gönülden kopup gelir dua.

Hz. Mevlana; “dert insanı yokluğa götüren rahvan attır” der. Dertsiz kul olur mu? Derdin olacak ki, Rabbin de sana dermanını verecek. Burada ilginç olan Hz. Pirin dertli olmayı rahvan ata benzetmesidir. Hem de yokluğa götüren bir halle anlatış tarzıdır.

Hz. Mevlana; “Allah firavuna dünya mülkünü verdi fakat dert vermedi. Zira dert dünya mülkünden kıymetlidir.” der.

Firavun anlayacağınız yönetimi, iktidarı, gücü ve mülkü sembolize ediyor. Musa Peygamber de bunlardan firavun II. Ramses’le uğraştı durdu. Ama firavun imana gelmedi. Mülküne yönetimine güvendi. Ta ki Kızıldeniz’de tam da boğulmak üzereyken “Musa’nın Rabbine inandım” dedi ama artık çok geçti. Çünkü iman yeis halinde son nefeste olmaması gereki- yordu. Çünkü cehennemdeki makamı gösterilmiş ölüyordu. Artık hava atmanın caka satmanın bir faydası yoktu. İman böyle bir durumda makbul değildi. Mülkü bir işe yaramıyordu. Kapitalizmin kulu kölesi olanlar Firavun’a baksınlar malı, mülkü, idaresi bir işe yaramıyor çünkü onun iman etme Allah’a kul olma gibi bir derdi yok. Mülk mü değerliydi yoksa dert mi?

Şemsettin ÖZKAN

28.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.