DEDİM – DEDİ

( Toplumsal İlişkiler 265)


فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللّٰهُۘ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۜ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظ۪يمِ
Fakat bütün bunlara rağmen yine de yüz çevirecek olurlarsa, o zâlimlere de ki: “Dost ve yardımcı olarak bana Allah yeter! O’ndan başka ilâh yoktur! Ben, yalnızca O’na güvenir, yalnızca O’na dayanırım. Çünkü O’dur, yüce saltanat ve hükümranlığın sahibi!” (Tövbe/129)

Allah ve kulu arasında ilişki çok önemli. Kul Rabbini tanıdıkça daha huzurlu ve güvenli bir hayat sürer. Gerçek özgürlüğün Allah’a tam teslimiyet olduğunu fark eder.

Aklına takılan, onu kemale erdiren, sevgiye dolu dizgin koşturan, hiç umulmadık anlarda kuluna çıkış kapılarını gösteren hep Yaratıcı’nın hayat rehberidir. Onun konusu insandır. Onun sözlerine kulak veren kurtulur. Hidayete erer. Doğruyu bulur. Doğruların yardımcısı da Ziya Paşa’nın dediği gibi;

İnsan a sadakat yaraşır görse de ikrah

Yardımcısıdır doğruların hazreti Allah”

Son gönderilen tüm zamanların ve mekanların çağlarüstü ilahi mesajıdır O. Hz. Muhammed’e (s.a.v) Nur dağında sunulmaya başlanan kitaptır O. O zaman söyle ona derdini, söylesin sana çaresini:

Dedim:

– Eğer İslam’ı anlatırken benden yüz çevirirlerse ne diyeyim?

Dedi:

– De ki: Bana Allah yeter.” (Tevbe/129)

Dedim;

– Çok yalnızım.

Dedi:

– Ben sana çok yakınım.” (Bakara/186)

Dedim:

-Bunca günahım var, hangisinin tövbesini yapayım?

Dedi:

– Allah bütün günahları bağışlayandır.” (Zümer/53)

Dedim:

-Yine bağışlar mısın?

Dedi:

-Allah’tan başka günahları bağışlayacak olan yoktur.” (Al-i imran/135)

Dedim:

-Rabbim benim Senden başka kimim var?

Dedi:

– Allah kuluna kafi değil mi?” (Zümer/36)

Dedim:

-Sözüne güvenilecek, en büyük, en adil şahit(tanık) kimdir?

Dedi:

“Ey Muhammed! Senin hak Peygamber olduğuna inanmak için Yahudi ve Hıristiyanların tanıklığını şart koşan câhillere de ki: “Sorarım size, sözüne güvenilecek en büyük ve en âdil şâhit kimdir?” De ki: “İşte, sizinle benim aramda, benim Peygamberliğime bizzat Allah şâhittir. O hâlde ey insanlar, dinleyin: Bu Kur’an bana gönderildi ki, sizi ve kıyâmete kadar ulaşabileceği herkesi onunla uyarayım.”Şimdi siz, bütün

bunlara rağmen Allah ile birlikte başka ilâhların varlığına şâhitlik edebilir misiniz? Buna dâir elinizde en küçük bir delil var mıdır?” De ki: “Allah’tan korkmuyorsanız, yalan şâhitlikte bulunabilirsiniz, fakat ben, böyle bir iftiraya asla şâhitlik etmem!”
Artık o inkârcılara karşı açıkça tavrını ortaya koyarak de ki: “Allah, eşi ve ortağı olmayan bir tek tanrıdır. O hâlde şunu iyi bilin: Ben, sizin Allah’a ortak koştuğunuz her şeyden uzak olduğumu ilan ediyorum!” (Enam/19)

Şemsettin ÖZKAN

22.02.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

DEDİM – DEDİ” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.