ÇAĞI TANIYAMAZSANIZ TANIMLANIRSINIZ

(Toplumsal İlişkiler 239)


وَجَاهِدُوا فِي اللّٰهِ حَقَّ جِهَادِه۪ۜ هُوَ اجْتَبٰيكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدّ۪ينِ مِنْ حَرَجٍۜ مِلَّةَ اَب۪يكُمْ اِبْرٰه۪يمَۜ هُوَ سَمّٰيكُمُ الْمُسْلِم۪ينَ مِنْ قَبْلُ وَف۪ي هٰذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَه۪يداً عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَٓاءَ عَلَى النَّاسِۚ فَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللّٰهِۜ هُوَ مَوْلٰيكُمْۚ فَنِعْمَ الْمَوْلٰى وَنِعْمَ النَّص۪يرُ
Ve tam hakkını vererek, Allah yolunda cihâd edin! O’nun size bahşettiği bilgi, beceri ve yetenekleri sonuna kadar kullanarak, Kur’an’ın belirlediği hayat programını egemen kılmak amacıyla, hem insanı yoldan çıkaran azgın ihtiraslara, hem de yeryüzünde fesat çıkaran zalimlere karşı mücadele edin! Unutmayın ki, O sizi insanlar arasından seçip bu yüce makâma yükseltti ve din konusunda size taşıyamayacağınız bir zorluk yüklemedi. Aksine, bütün Peygamberler gibi,atanız İbrahim’in de izlemiş olduğu o mükemmel inanç sistemini size bahşetti. Önceki kutsal metinlerde de, bu Kur’anda da size, yalnızca Allah’a boyun eğen, tüm varlığıyla O’nun hükümlerine teslim olan kimseler anlamına gelen “Müslümanlar” adını verdi ki, Son Elçi, siz müminlere karşı güzel bir örnek ve şâhit olsun ve sizler de tüm insanlığa karşı hakîkate şâhitlik eden örnek bir toplum ve âdil şâhitler olasınız. Öyleyse, bireysel planda ve bedeni kulluğunuzun göstergesi olarak namazı kılın; ekonomik ve sosyal alanda Allah’ın tek rab ve ilah oluş gerçeğine teslimiyetin göstergesi olarak da zekâtı verin ve tüm benliğinizle Allah’a bağlanın! Çünkü sizin biricik dostunuz ve Efendiniz O’dur; O ne güzel dost, ne güzel yardımcıdır!”(Hac/78)

Sorun tam olarak ne biliyor musunuz değerli dostlar! Çağı tanıdığımızı söylüyoruz ama tüm fikir ve eylemlerimizle çağı tanımadığımızı ilan ediyoruz. O zaman çağı tanıyamazsanız tanımlanırsınız arkadaş! Tıpkı Pagan medeniyetlerin bugün devamı olan Batı dünyasının biz Müslümanların yaşadığı coğrafyaya Ortadoğu dedikleri gibi. Neye göre ben Ortadoğuyum? Tuvaleti helayı Müslüman dünyası yapmasına rağmen Batı dünyası pislik içinde ortaçağda gezerken ki kral Vl. Luis döneminden kalan ünlü Versay sarayında o dönem mimarisi gözetilerek bugün bile bir tuvalet yapılmamış orijinal gotik mimarisi bozulmamış, korunmuştur. Hela’yı haçlı seferlerinde Kudüs’e sefer yaptıkları esnada Türklerin hela, Arapların beytü’l ma’ (su odası) dedikleri şeyi almışlar ama bugün Müslümanların bile tuvaletlerinde yazan WC (Water Closet) kelimesini yazıvermişler. Hatta hangi şehre gitsem Müslüman medeniyetine ait olmayan Müslümanların kullandığı alafranga tuvaletlere rastlıyorum. İstanbul, Bursa, Antalya, Bakü, Mekke, Medine dolaştığım tüm İslam beldelerinde alaturka tuvalet yok maalesef. Çağa söyleyeceğin bir şeyin yoksa seni bir güzel benzetirler kendi kültürleriyle.

Fakat bunun tam zıddı uygulamalar olmadı mı? Oldu. Yukarıdaki resmi laf olsun diye oraya koymadım. Fatih Sultan Mehmet bir çağ açıp, ortaçağın feodal yapısını tarihe gömen bu mübarek insan değil midir? Pagan medeniyetinin sadece fiziği, maddeyi ön plana çıkaran yapısıyla değil, kadim medeniyetin sadece metafizik unsurları öne çıkaran tutum ve davranışlarıyla değil, vahiy medeniyetinin hem fiziği hem metafiziği birlikte harmanlayan insan fıtratına uygun yapısıyla elbette bu çığırı açtı. Madde alanında toplar icat etti. Manevi yönden kendini ve askerini zirveye çıkardı. Onun fethinin bir ruhu vardı. Bugün bu ruh yok İstanbul’da. Onun döneminde İstanbul’un fethinden sonra yapıldığı tahmin edilen nüfus sayımına göre kentteki Müslüman sayısı hızla arttı. Sayıma göre, 1477’de kentte 16 bin 324 ev ve 3 bin 927 dükkan bulunuyor, 9 bin 486 Müslüman, 3 bin 743 Rum-Ortodoks, bin 647 Yahudi, 434 Ermeni, 384 Karamanlı Rum, 332 Galata halkı, 267 diğer gayrimüslim ve 31 Roman yaşıyordu. Ama İstanbul tam bir Müslüman şehriydi. Bugün %89,5 (Türkiye geneli bir araştırmaya göre 2019 itibariyle) Müslümanlardan oluşuyor ama İstanbul Müslüman bir şehir değil. Beni Müslüman olarak da yaralayan budur.

Şemsettin ÖZKAN

27.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-aa.com

ÇAĞI TANIYAMAZSANIZ TANIMLANIRSINIZ” için 1 yorum

  1. Selam açıklama ve yorumlarınızı başarılı buldum çok faydalı uygulama yazdırmanız gerek sabit bir cihazda sabit bir uygulama iyi olur mesnevi açıklamaları çok güzel ALLAH CC razı olsun konya’dan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.