BENİ ÇOKÇA ANDINIZ ANLATTINIZ FAKAT HİÇ ANLAMADINIZ

(Toplumsal İlişkiler 459)


مَثَلُ الَّذٖينَ حُمِّلُوا التَّوْرٰيةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ اَسْفَاراًؕ بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذٖينَ كَذَّبُوا بِاٰيَاتِ اللّٰهِؕ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمٖينَ


‘‘Tevrat’ıuygulama ve bütün insanlığa ulaştırma görevi omuzlarına yüklendiği hâlde, onun yol göstericiliğinden faydalanamayan, öğretilerine uygun yaşamayan, böylece üstlendikleri sorumluluğu gereği gibi yerine getirmeyen Yahudilerin durumu, tıpkı ciltler dolusu kitaplar taşıyan, fakat ne büyük bir hazine taşıdığının farkında bile olmayan eşeğin hâline benzer. Evet, gerek sözleriyle, gerek davranışlarıyla Allah’ın ayetlerini yalanlayan bir toplumun durumu ne kötüdür! Hiç kuşkusuz Allah, böyle zâlim bir toplumu asla doğru yola iletmez’’ (Cuma 5)

Hz. Mevlana ‘‘beni çokça andınız, anlattınız fakat hiç anlamadınız.’’ demekle ne anlatır acaba? Dünyada en çok okunan ve basılan eserler Mevlana’ya ait olmasına rağmen bu söz de neyin nesi oluyor? Her yıl 17 Aralık’ta Konya’da Şebi Arus törenleri yapılıyor ve bu merasimlere dünyanın dört bir yanından binlerce insanlar katılıyor. Hiç mi anlayan yok Hz. Pirin mesajlarını?

Örneğin şu meşhur ‘‘ Gel ne olursan ol yine gel, bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir. İstersen bin kere tövbeni bozmuş olsan da ister kafir ol ister putperest öylece gel’’ diye bilinen ama Hz. Mevlana’ya ait olduğu teyit edilemeyen cümleyi birçok insanın hiç de anladığını sanmıyorum. Yani değişmeden, yanlışlar aynen korunarak gelinmesini isteyen batı tarzı bir hümanizm (insan sevicilik) anlayışıyla bakılması Hz. Mevlana’yı anlamamak demektir. Evet vuslat törenleriyle anıyoruz, anlatıyoruz ama iş onu anlamaya gelince maalesef durum aynı değil! Çünkü şu sözleri bizleri düşünmeye sevk ediyor:

Men bende-i Kur’ânem eger cân dârem
Men hâk-i reh-i Muhammed muhtârem
Eger nakl kuned cüz in kes ez güftârem
Bizârem ez u vez an suhen bizârem

* * *

(Ben yaşadığım müddetçe Kur’ân’ın bendesiyim.
Ben, Muhammed Mustafa’nın yolunun toprağıyım.
Biri benden bundan başkasını naklederse
Ondan da şikayetçiyim, o sözden de şikayetçiyim.)

Şemsettin ÖZKAN

17.09.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1=kuran.diyanet.gov.tr

2=kuranmeali.com

3=millivesunni.wordpress.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.