BAZEN ARKASINA DÖNÜP BAKMASI GEREKİR İNSANIN NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMAMASI İÇİN

(Toplumsal İlişkiler 689)

اِنَّهُمْ كَانُٓوا اِذَا قٖيلَ لَهُمْ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ يَسْتَكْبِرُونَۙ
Çünkü onlara “Allah’tan başka tanrı yoktur! O hâlde, yalnızca O’na itaat etmelisiniz!” denildiği zaman, anlamsız bir gurura kapılarak, Kur’an’dan uzaklaşırlardı.” (Saffat/35)

Şems-i Tebrizi; “bazen arkasına dönüp bakması gerekir insanın. Nereden geldiğini unutmaması için” derken aslını inkar eden haramzadelere atıfta bulunmuyor mu dostlar? Geldiği yeri bir anda unutup insanlara tepeden bakan kendini bir şey zannedenlere dokundurmuyor mu bu sözüyle? Kabuğundan yeni çıkmış tosbağaların (kaplumbağaların) kabuğunu beğenmediği gibi kibire gurura kapılıp böbürlenenlere gelmiyor mu bu söz?

Biz ne çektiysek bu kibir abidesi tosbağalardan çekmedik mi? Sözde okumuş da diploma alıp bir şey olduğunu zanneden teoride zirve, pratikte çukur olan uzman geçinenlerden çekmedik mi? Köylere kadar üniversite açtık, yok ikili üçlü öğretime geçtik ama pratikte bir adım öteye gidemedik.

Hani zamanın birinde ziraat mühendisliğini bitirip köyüne dönen genç yanındaki ihtiyara otobüsün camından dışarıyı göstererek; “toprağı verimli kullanmayı bilmediğinizden bu marullar iyi büyümemiş. Yok şöyle yapmamışsınız yok böyle olmaz,” diyerek eleştiri bombardımanına tutmuş. Olayı sabırla dinleyen ihtiyar; “yahu marul dediğin şeyler tütün, tütün be. Sen önce tütünü marulu bir öğren de öyle konuş” demiş.

Gerçeklere dönersek kendini yetiştirmemiş alanında uzman gözüken o kadar cahil cühela var ki. Burada hangi meslek gurubunu söyleyeyim ki? Hepsinde diplomalı hatta prof olmuş yukarıdan bakan sıkıntılı, arızalı, defolu bilgi yığınına dönüşmüş ama koskocaman hiç, kibir anıtları var ki. Bunların şöyle bir arkasına dönüp bakmaları gerekmiyor mu? Nereden geldiklerini, kaç okkalık adam olduklarını görmeleri için.

Şemsettin ÖZKAN

10.05.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.