BAK YİNE GEÇTİ BİR YIL SU GİBİ

(Toplumsal İlişkiler 213)


وَمَنْ نُعَمِّرْهُ نُنَكِّسْهُ فِي الْخَلْقِۜ اَفَلَا يَعْقِلُونَ
Biz bir kimsenin ömrünü uzatırsak, yaşlandıkça onun güç ve yeteneklerini azaltarak yaratılışını tersine çeviririz; şimdi hâlâ akıllarını kullanmayacaklar mı? Güç ve kudretin yalnızca Allah’a ait olduğunu idrâk edip O’na kul olmayacaklar mı?
Yoksa onlar, bu yüce Kitabın Muhammed’e şeytanlar tarafından
ilham edilen bir söz yahut onun hayal dünyasının ürünü bir şiir olduğunu mu söylüyorlar?” (Yasin/68)

Bu sosyal medyanın geçmişi anlatan anılar sayfasını oldum olası sevmişimdir. Eski dostlarla eski günlerde ne yaptığımızı hatırlatır bize. Yine bir yerlere seyahat ederken, 31 Aralık 2018’de, Facebook anılar sayfamızda yukarıdaki resmimizin üstüne şöyle bir not düşmüşüz:

Tekrarı yoktur bazı şeylerin, hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi İşte bir yıl daha geçti ömürden bir su gibi…”

Gerçekten de öyledir bazı şeyler vardır ki tekrarı yoktur, başa saramazsın, geriye alamazsın. O an öylece yaşanmış ve geçmiştir. İşte hayatımız da böyle bir şeydir. Hayat hep yaşanır durur, tekrarı yoktur bazı şeylerin. Esas sorun yaşlanmak değil, inanın dostlar! Yaşlanırken unuttuklarımız. Yaşı değildir insana hayatı öğreten, yaşadıklarıdır.

Sevdiği olmalı insanın annesi gibi, eski ahşap pencereye hayat veren çiçek gibi… Hayat nefestir aldığın kadar, hayat kafestir kaldığın kadar, hayat bir hevestir yaşadığın kadar. Hayat silgi kullanmadan resim yapma sanatıdır. Elbette bu resimde yanlış fırça darbeleri de olacaktır, ama asıl olan bu resme bir bütün olarak bakabilmektir. Dostoyevski “Hayatta hep mutlu olacaksam, hayalini kuracak neyim kalır” der.

Aşkın da tekrarı yoktur. Çünkü aşk bitmez, bitmemelidir. Aşk ölmez. Sözleri Yunus Emre’ye ait, bestesi kime ait olduğu bilinmeyen Uşşak makamındaki ilahi de aşkın bitmeyeceğini âşıkların ölmeyeceğini söyler. Bu eseri bir de Deliyürek dizisinde bambaşka bir versiyonuyla dinlemiştim. Günlerce bu yeni bestelenmiş eseri mırıldanmıştım:

Bu akl u fikr ile Mevlâ bulunmaz
Bu ne yâredir ki merhem bulunmaz.

Kamunun derdine derman bulunur
Şu benim derdime derman bulunmaz.

Deryalar içinde susuz gezerim
Beni kandıracak umman bulunmaz.

Aşkın pazarında canlar satılır
Satarım canımı alan bulunmaz.

Yusuf’um yitirdim Ken’an ilinde
Yusuf’um bulunur Ken’an bulunmaz.

Yunus öldü diye salâ verirler
Ölen hayvan imiş âşıklar ölmez.

Yeniden başlamaz ama şayet başlamışsa zaten o aşk bitmemiştir demektir. Zaman akar geçer bir su gibi ama aşk hep taze kalır. Soruyorlar birisine “o senin neyin olur? Diye . Cevap; “uzaktan ta uzaktan yandığım olur.”

Ya şu fani ömrümüzün tekrarı var mı? Elbette yok. Ömür dediğin ne ki? Bir ezanla geliyorsun bir salâ ile gidiyorsun, bir masal gibi yani bir varmışsın bir de bakmışsın ki yoksun. Ne diyeyim yani senin boş ver bir gün dediğine kelebek bir ömür diyor. Hayat çok kısa dostlar, çok kısa. Bakınız kısa derken biraz daha kısaldı, bak bugünde akşam oldu, neredesin ay yüzlüm? İşte bugünün özeti: Ömürden bir gün daha bitti. Gerçekten tekrarı yok bazı şeylerin; hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi. İşte bir yıl daha geçti ömürden bir su gibi. Ömürden saymıyorum eş, dostlarla geçirmediğim, mutsuz, asık suratla geçen günleri.

Şemsettin ÖZKAN

02.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

4-facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.