AYIPLARIM SENİ EY GÖNÜL HAL BİLMEZE HAL SORARSIN BÜLBÜL DURURKEN KARGADAN GÜL SORARSIN

(Toplumsal İlişkiler 1078)

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُكُمْ اَنْ تُؤَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلٰٓى اَهْلِهَاۙ وَاِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِؕ اِنَّ اللّٰهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ سَمٖيعاً بَصٖيراً
Allah size, emanetleri, kamu görevlerini, devlet işlerini, sorumluluk gerektiren meseleleri mutlaka ehline, kabiliyetli, liyâkatli, bilgili, dürüst ve güvenilir kimselere vermenizi, insanlar arasında hakem-hâkim, idareci olduğunuz zaman, adâletle icraat yapmanızı, hüküm vermenizi emrediyor. Allah size ne güzel öğütler veriyor, sorumluluklarınız konusunda sizi uyarıyor. Allah her şeyi işitir, her şeyi bilir, görür; doğru olanı duyurur, doğruları gösterir.” (Nisa/58)

Hz. Mevlana; “ayıplarım seni ey gönül, hal bilmeze hal sorarsın, bülbül dururken kargadan gül sorarsın” derken ne anlatmak ister acaba? İnsan gülü aslında bülbülden sorması gerekirken niye kargadan sormaya teşebbüs eder ki? Niye işler ehline verilmez de, o işle alakası olmayan birine tevdi edilir ki? Böyle uzar gider sorular soru içinde.

Bugün sorunların temel kaynağı da bu değil midir? İşe yakışmayan, o işle yakından uzaktan ilgisi olmayan birini iş başına getirince işlerimizin arap saçına dönmesi değil midir?

Karga gülden ne anlar? Gülün üstadı bülbüldür. Onun için her Allah’ın günü, sevgilisi gülün huzurunda sabahlara kadar serenad; (geceleyin ve açık havada, bir müzik aracıyla ve şarkıyla, sevgiliye verilen küçük konser) sunan, bülbülün ta kendisi değil midir?

Şemsettin ÖZKAN

09.06.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.