YÜREĞİNDE YEŞİL BİR DAL SAKLARSAN ŞARKI SÖYLEMEYE BİR KUŞ GELECEKTİR

(Toplumsal İlişkiler 558)


فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللّٰهِ لِنْتَ لَهُمْۚ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلٖيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَࣕ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْاَمْرِۚ فَاِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلٖينَ
“Ey Peygamber! Allah’ın sana bahşettiği o engin şefkat ve rahmeti sayesindedir ki, Uhud imtihânında başarısız olan arkadaşlarına 
son derece nazik ve yumuşak davrandın. Azarlanmayı hak ettikleri durumlarda bile, kusurlarını yüzlerine vurup onları rencide etmedin. 
Eğer onlara karşı kaba ve katı yürekli olsaydın, seni terk ederek 
etrafından dağılıp gitmişlerdi. Bu ise, hem senin için, hem de onlar için en büyük felâket olurdu. Öyleyse, onları bağışla ve affedilmeleri için Allah’a yalvar. Yönetimle ilgili olup da, hakkında kesin bir hüküm indirilmemiş olan her konuda onlara danış ve karar verirken, onların görüşlerini de dikkate al. İstişareler sonucunda belli bir yönde karar verdiğin zaman da Allah’a güven ve bu kararını taviz vermeden uygula! Çünkü Allah, üzerine düşeni eksiksiz yapan, fakat sonucun elde edilmesi konusunda yalnızca O’na güvenen, O’na dayanan kimseleri, yani tevekkül edenleri sever.” (Al-i imran/159)

Bir Çin atasözü der ki; “yüreğinde yeşil bir dal saklarsan, şarkı söylemeye bir kuş gelecektir.” Gerçekten de öyle değil midir dostlar, sosyal ilişkilerde olumlu gelişmeleri bizim pozitif yaklaşımlarımız belirlemiyor mu?

Atalarımız boşuna dememiş; “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” diye. Güzel bakanlar, güzel görürler. Niyet düzgün olunca, davranışlara bu durum yansıyacaktır elbet bir şekilde. Yukarıdaki ayette de Peygamberimizin bu özelliğine vurgu yapılıyor. Aslında insan düşmanına bile böyle davransa belki arada köprüler kurulacak, kapılar açılacak kimbilir?

Olumlu gruplara, çevremizdeki pozitif insanlara dua, yardım, paylaşma, selamlaşma, hediyeleşme, saygı ve sevgile- rimizle manevi, olumlu pozitif enerji sağlamak şart. Unutmaya-

lım ki maddede zıtlıklar birleşirken, ruhlarda ise benzerlikler yakınlaşır. Maddenin pozitif yükü negatif yükünü çeker, aynı yükler birbirini iter. Oysa ruhsal pozitif enerjiler, ruhsal negatif enerjiyi iter. Ruhsal olarak benzeşemezsek ya birbirimizden uzaklaşacak ya da dönüşerek birbirimizi kopyalayacağız.

Sevgili peygamberimiz “Kişi kardeşi için hayırla dua ettiğinde, görevli bir meleğin; “âmin, kardeşin için istediğinin bir misli de sana verilsin” dediğini bildirir. İyilik öyle bir şey ki, kaynağından sürekli beslenen bir ışık gibi yansıdıkça şiddetlenir, ruhsal olduğu için bölünse bile azalmaz, bölünmesi demek çoğalması demektir. İşte bu yansıma ve kopyalamayı peygamberimizin hadisinde geçen melekler temsil ediyor. Eğer unutur da bir gün negatif enerji yayarsanız örneğin lanet eder- seniz, beddua ederseniz, sistemi olumsuz yönde kullandığınız için lanetinizin ilk düşmanının kendiniz olması muhtemeldir.

Bakış açılarımızı olumlu yönde kullanmalıyız. Sevgili peygamberimiz ve arkadaşları bir gün yolda giderken bir köpek ölüsüne rastlarlar. Herkes burnunu tutarak “öf ne pis kokuyor!” derken peygamberimiz : “Ama hayvancağızın ne güzel dişleri varmış” diyerek olumlu enerji yayar.

Şemsettin ÖZKAN

27.12.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.