TEBESSÜM BEDAVADIR VERENİ ÜZMEZ ALANI DA MUTLU EDER

(Toplumsal İlişkiler 1092)

فَتَبَسَّمَ ضَاحِكاً مِنْ قَوْلِهَا وَقَالَ رَبِّ اَوْزِعْنٖٓي اَنْ اَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتٖٓي اَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلٰى وَالِدَيَّ وَاَنْ اَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضٰيهُ وَاَدْخِلْنٖي بِرَحْمَتِكَ فٖي عِبَادِكَ الصَّالِحٖينَ
“Süleyman, karıncanın bu sözünü işitincAllah’ın kudret ve merhametini gözler önüne seren bu hayret verici manzara karşısında hayranlıkla gülümsedi ve Allah’ın kendisine verdiği bunca nîmetleri düşünerek “Ey Rabb’im!” diye yalvardı, “Gönlüme öyle duygular ilham et ki, bana ve ana babama bahşettiğin nîmetler için sana şükreden bir kul olayım ve dâimâ senin hoşnut olacağın güzel ve yararlı işler yapayım ve ey Rabb’im, sonsuz lütuf ve rahmetin sayesinde beni tertemiz kullarının arasına kat.” (Neml/19)

          Bakmayın siz yaşadığımız şu modern çağda “surat asmak hakkımız” diyenlere. Allah’ın elçisi, tebessüm etmenin, sadaka vermek olduğunu öğretmişti bize. Siz yine de tercihinizi  gülümsemekten yana kullanın en iyisi.

         Şems-i Tebrizi; “tebessüm bedavadır, vereni üzmez alanı da mutlu eder” derken bunun maliyetinin olmadığını, üstüne üstelik insanın mutluluk hormanlarının salgılamasına kapı aralayacağını anlatır bize. O zaman bol bol gülümsemeli hem maliyeti sıfır hem de paha biçilemeyen özelliğe sahip olan bu güzel eylemi insan niye kendine ve karşısındakine çok görür ki, anlamak mümkün değil işte.

         Tebessüm edenler etraflarına pozitif enerji saçarken, somurtanlar da maalesef negatif enerjileriyle ortamı germekten başka bir şey yapmamaktadır.

         Dünyaca ünlü güldürü ustası Charlie Chaplin “tebessüm kana en hızlı karışan ilaçtır” derken, neden gülümsemekten asla vazgeçmememiz gerektiğini anlatır gibidir.

         Güzelleşmek mi istiyorsun gülümse, sevilmek mi istiyorsun yine gülümse! Gülümse dünyaya, etrafına, en önemlisi kendine.

          Hz. Mevlana’ya göre; gülümsemek öyle bir şey ki, kişinin eğitim düzeyini, terbiyesini açık ederken, güldüğü şeyle de seviyesini gösterir. Hz. Pir der ki; “kişi gülüşüyle terbiyesini, güldüğü şeyle ile seviyesini gösterir.” 

Şemsettin ÖZKAN

23.06.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.