SEN BİR FİLM DEĞİLDİN GAZZE BU KADAR İZLEYENİN OLMAMALIYDI

(Toplumsal İlişkiler 1450)

لَا يُحِبُّ اللّٰهُ الْجَهْرَ بِالسُّٓوءِ مِنَ الْقَوْلِ اِلَّا مَنْ ظُلِمَؕ وَكَانَ اللّٰهُ سَمٖيعاً عَلٖيماً
“Allah, kendisine haksızlık edilen kişi dışında, hiç kimseden açıkça kötü söz söylemesini sevmez. Zulme uğrayan kimse  feryad edip, zalimin kötülüğünü söyleyip, ona beddua edebilir. Şüphesiz Allah, mazlumun âhını işiten ve olup biten herşeyi bilendir.” (Nisa/148)

2023’ün Ekim ayından bu yana İsrail’in Gazze’de masum Filistin halkı üzerinde uyguladığı orantısız gücün dokuzuncu ayındayız. Maalesef insanlık bu vurdumduymazlığı ile sınıfta kaldı.   

              Sanatçı Yıldız Tilbe’nin; “sen bir film değildin Gazze,bu kadar izleyenin olmamalıydı” sözü, insanlığımızın içler acısı  durumunu ortaya koyuyor.

              Sorun sadece Müslümanların sorunu mu? Elbette hayır. Sorun insanlık dramı olmuş durumda. Orada topyekün bir halkın ölümü sözkonusu olmuş vaziyette. Tüm dünyanın olaya el koyması gerekiyor.

              Ölenlerin çoğu çocuklar, kadınlar günahsızlar. Hastaneler, okullar, siviller, ambulanslar ateş altında. Gazze yanıyor, Refah yanıyor, Filistin yanıyor. Resmen soykırım uygulanıyor.

              Üstadımız Cahit Zarifoğlu; “Filistin bir sınav kağıdı her mü’min kulun önünde” derken, tüm ümmet-i Muhammed’i sorumluluk almaya çağırıyor. Her Müslüman Hz. İbrahim’in yanında saf tutan karınca gibi tavır alması imani bir konudur. Herkes elinden ne geliyorsa yapmaya çalışmalıdır. İsrail nasıl boykot edilecekse ekonomik, siyasi, iktisadi, kültürel vb gibi her sahada bunu yapmak farzdır. Bunun lamı cimi yok. Bu Müslümanlara düşen bir vazife.

                İnsanlığa düşen tarafı ise daha bir başka. Burada savaş falan yapılmıyor, çoluk çocuk, kadın, yaşlı, ne varsa canlı namına hepsi öldürülüyor. Düpedüz katliam yapılıyor. Özellikle hastaneler, ambulanslar, okullar, camiler hedef alınıyor. Karşılıklı cephede askerler mi savaşıyor? Hayır. İsrail askerleri bir bilgisayar oyunu oynar gibi, çok rahat insan öldürüyor, evleri, hastaneleri, okulları, ayakta kalan herşeyi bombalıyor. Soykırım uyguluyor. Dünyanın insan hakları masalları okuyan gelişmiş G7 ülkeleri tüm bu yaşananlara seyirci kalıyor. 

               Bereket dünyaya üniversite gençliğinden yükselen sesler; “insanlık daha ölmedi” mesajı veriyorlar. Boykot, pretosto eylemleriyle tepkilerini dile getiriyorlar.

             “Zulüm ile âbad(mâmur) olanın akıbeti berbat olur” diye bir atasözümüz var. Yani zulüm ve adaletsizlik yoluyla elde edilen başarı ve zenginliğin kalıcı olmayacağını, bunun eninde sonunda, kötü sonuçlar doğuracağını ifade eder. İsrail ne yaparsa yapsın, bu yaptıkları zulumlerin asla karşılıksız kalmayacağını, ilahi adaletin tecelli edeceğini bilmelidirler. Ee ne demiş atalarımız; “alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.”

Şemsettin ÖZKAN

15.06.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.