BİR KÖYDE ÇOBAN DEĞİŞECEK İSE BUNA KÖYLÜLER KARAR VERİR ÇOBANIN KOYUNLARI DEĞİL

(Toplumsal İlişkiler (1451)

 
لَمْ تَرَ اَنَّ اللّٰهَ يَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِي السَّمٰوَاتِ وَمَنْ فِي الْاَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَٓابُّ وَكَثٖيرٌ مِنَ النَّاسِؕ وَكَثٖيرٌ حَقَّ عَلَيْه الْعَذَابُؕ وَمَنْ يُهِنِ اللّٰهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُكْرِمٍؕ اِنَّ اللّٰهَ يَفْعَلُ مَا يَشَٓاءُ
“Göklerdeki ve yerdeki akıllı ve sorumlu varlıklar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların çoğu Allah’a secde ediyor, görmüyor musun? Birçoğu da hür iradeye, özgürce seçme hakkına sahipken, sana ve Kur’ân’a itibar etmedikleri için gerekçeli olarak azâbı hak etmiştir. Allah kimi hor ve hakir kılarsa, alçaltırsa, artık onu onurlu, şerefli, mutlu hale getirecek kimse yoktur. Allah, sünnetinin, düzeninin yasalarını koyuyor; yasalarını, iradesinin tecellisine uygun icraya devam ediyor.” (Hac/18)*

Herkes şunu iyi bilmeli ki son karar merci yüce Allah’tır. Mutlak külli iradenin sahibi de O’dur. O’ndan öte yol yoktur.

         Bir Sümer atasözü şöyle der; “bir köyde çoban değişecek ise, buna köylüler karar verir, çobanın koyunları değil!” İrade hergün çobanı gören koyunlarda değildir. Değiştirme iradesine sahip köylülerdedir otorite. 

        İrade, güç, kuvvet, egemenlik, mülk, külli irade sahibi olan Allah, elbette ki kulları arasında yegane otoritedir. Her şey O’na tabi olmak zorundadır. 

        Ancak tüm bu olması gerekenlere rağmen onun karşısında etten duvar örüp karşı çıkanlar var. Çobanın değişmesi kararını verme konusunda köylüleri devre dışı bırakıp, koyunları öne çıkaranları görüyoruz. Çobanın koyunlarının böyle bir yetkisi var mı? Yok. O zaman niye bir kargaşa?

        Devlet içinde paralel yapılanmaların arkasında da aynı felsefe ve anlayış vardır. Devlet adına birileri gizliden saklıdan devlete, insanlara rol biçiyor. Devlet adına insanları öldürüyor. Ortalığa nizam veriyor. Görevin olmadığı işlere asla burnunu sokma! Devlete nizamı ancak devlet verir, başkaları değil! Çoban değişecekse buna, köylüler karar vermeli, yoksa çobanın koyunları değil!

Şemsettin ÖZKAN

16.06.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

*dikkat secde ayeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.