ÖĞÜT VERECEK İNSAN DEĞİL ÖRNEK OLACAK İNSAN OL

(Toplumsal İlişkiler 526)


لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فٖي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَثٖيراًؕ
“Ey iman edenler! Allah’ı ve âhiret gününü arzulayan ve O’nu sürekli anıp yücelten kimseler için Allah’ın Elçisi, o sarsılmayan imanı, tertemiz ahlâkı, fedâkârlığı, cömertliği, cesareti, kararlılığı ve çalışkanlığı kısaca bir hayat boyu yaşadığı kulluğu ile gerçekten size mükemmel bir örnektir. Şahıs olarak Peygamberi, toplum olarak da onun arkadaşlarını kendinize örnek almalısınız:” (Ahzab/21)

Eğitim metotları içinde belkide en etkilisi rol model olma yöntemidir desek abartmamış oluruz. İnsan fıtratı asla “ele verir talkını, kendi yutar salkımı” diye atasözümüzde veciz bir şekilde anlatılan tutum ve davranışları kabul etmez. Önce söyleyip anlattığın şeyleri seni dinleyen sende görmelidir.

Hz. Mevlana; “öğüt verecek insan değil, örnek olacak insan ol!” diye ne güzel konuyu özetler. Hele hele ergenlik dönemine gelmiş gençlere meseleleri anlatırken öğüt vermekten ziyade örnek ve model olma yöntemi seçilirse onlar üzerinde etkileşim daha iyi olacaktır. Gerek anne ve babaların, gerekse eğitimcilerin bu konuda hassasiyet göstermeleri son derece önem arzetmektedir.

Hz. Peygamberi takip edenlerin çoğu kimlerden oluşuyordu? İhtiyarlar mı hayır hayır bilakis gençlerdi o mübarek insanı takip edenler ve uyanlar. Neden? Çünkü O gerek yaşantısıyla, gerekse sözleriyle, tutum ve davranışlarıyla etrafında numune-i imtisaldi (eşsiz bir örnekti.) Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Musab bin Umeyr, Zeyd bin Sabit, Hz. Bilali Habeşi, Ammar bin Yasir daha niceleri gençlerden oluşuyordu sevgili Peygamberimizin çevresi. Hz. Peygamberin kokuşmuş pagan (putperest) kültürü ortadan kaldırıp hak ve adalete uygun bir sistem inşa edeceğine yürekten inanıyorlardı. Çünkü o gerek Peygamber olmadan önce gerekse Peygamber olduktan sonra örnek bir insandı. Herkes O’na Muhammed-ül Emin yani güvenilir Muhammed lakabını vermişlerdi. Çünkü o insanlık için tutum ve davranışlarıyla tam bir örnek modeldi. Konuştuğu senetti, davranışları ise güven. Söz verdi mi o söz mutlaka yerine getirilirdi. Her zaman hakkı gözetirdi.

Şemsettin ÖZKAN

25.11.2021 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.