KUSUR ARIYORSAN BÜTÜN AYNALAR SENİNDİR

(Toplumsal İlişkiler 1117)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيراً مِنَ الظَّنِّؗ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًؕ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُؕ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ تَـوَّابٌ رَحٖيمٌ
Ey iman nimetine kavuşanlar, zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı, yersiz zanna dayalı yapılan davranışlar, bilerek günah işlemek sayılır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Herhangi biriniz, diğerini arkasından çekiştirmesin hoşa gitmeyecek bir şeyle gereksiz yere anmasın. Sizden biri ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan iğrenirsiniz. Allah’a sığının, emirlerine yapışın, günahlardan arınıp, azaptan korunun. Allah insanları tevbeye, itaate sevkeder, tevbeleri kabul eder, engin merhamet sahibidir.” (Hucurat/12)

Hz. Mevlana; “kusur arıyorsan bütün aynalar senindir” derken önce çuvaldızı kendine iğneyi başkasına batır demek mi ister acaba? Hayır hayır iğneyi de batırma, önce suçladığın şeyler için aynaya bakarsan, o kabahatler sende de fazlasıyla mevcuttur. Önce bir kendini düzelt hele der.

Huxley; “kusursuz bir insan ararsan dört dörtlük bir yalnızlık yaşarsın” sözüne de bu yönden bakmak gerekir. Eğer dostun, arkadaşın veya bir yakının bir hata işledi mi silip atıyorsan sen bir şeyden çakmıyorsun, karşındakinin hangi özellikte yaratıldığını bilmiyorsun demektir.

Bir başka ifadeyle mükemmelliyet hastalığına düçar olmuş, tutulmuşsun demektir. Lakin olaganüstü, mükemmel bir varlık ortada yok maalesef. Burası da böyle biline. Evet insan mükemmel bir şekilde yaratılmıştır orası ayrı bir konu. Olumlu yönleri de var ama bazılarının sandığı gibi insan Tanrı değildir.

Bir yerlerde mutlaka hata yapar, günah işler, şeytana uyar, asi olur ve yanlış yapar. Önemli olan hatasıyla sevabıyla insanı olduğu gibi kabul etmek, yanlışları bilmek, hatalardan dönebilmektir. Tövbe edip Yaradan’a yeniden dönebilmektir. İşte tam olarak insan dediğin Adem(a.s) gibi, Adam olmak insan olmak da budur zaten.

Şemsettin ÖZKAN

18.07.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.