KARINCALARIN SESİNİ DUYAN RABBİM… ELBETTE GÖNÜLLERİN FERYADINI DA DUYAR

(Toplumsal İlişkiler 477)


حَتّٰٓى اِذَٓا اَتَوْا عَلٰى وَادِ النَّمْلِۙ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَٓا اَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْۚ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمٰنُ وَجُنُودُهُۙ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ
فَتَبَسَّمَ ضَاحِكاً مِنْ قَوْلِهَا وَقَالَ رَبِّ اَوْزِعْنٖٓي اَنْ اَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتٖٓي اَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلٰى وَالِدَيَّ وَاَنْ اَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضٰيهُ وَاَدْخِلْنٖي بِرَحْمَتِكَ فٖي عِبَادِكَ الصَّالِحٖينَ
Derken, Karınca Vadisine geldiklerinde, yuvanın disiplin ve düzeninden sorumlu bir karınca “Ey karıncalar!” diye seslendi, “Derhal yuvalarınıza girin ki, Süleyman ve askerleri farkında olmayarak sizi çiğnemesinler!” (Neml/18)
Süleyman, karıncanın bu sözünü işitincAllah’ın kudret ve merhametini gözler önüne seren bu hayret verici manzara karşısında hayranlıkla gülümsedi ve Allah’ın kendisine verdiği bunca nîmetleri düşünerek “Ey Rabb’im!” diye yalvardı, “Gönlüme öyle duygular ilham et ki, bana ve ana babama bahşettiğin nîmetler için sana şükreden bir kul olayım ve dâimâ senin hoşnut olacağın güzel ve yararlı işler yapayım ve ey Rabb’im, sonsuz lütuf ve rahmetin sayesinde beni tertemiz kullarının arasına kat.” (Neml/19)

Hz. Mevlana; “karıncaların sesini duyan Rabbim… Elbette gönüllerin feryadını da duyar” derken umutsuzların yüreğine su serper. Karıncaların sesine kulak veren Allah seni mi duymayacak ey dertli insan diyerek bizleri asla ümitsizliğe kapılmamamız konusunda uyarır.

Sahi biz her zaman şöyle demez miyiz; “ derdi veren Allah dermanı da verir” diye. Nida Tüfekçi tarafından derlenen Kemal Çığrık’tan alınan bir Malatya türküsünde bu konu çok güzel işlenir:

Mevlam birçok dert vermiş
Beraber derman vermiş
Bu tükenmez derdime
Neden ilaç vermemiş

Zalim ağlatma beni
Derde bağlatma beni
Gülüp sızlatma beni
Diley diley diley yar

Fani şu dünya fani
Alır da vermez yari
Bu tükenmez derdimi
Tabipler de bilmedi

Zalim ağlatma beni
Derde bağlatma beni
Gülüp sızlatma beni
Diley diley diley yar

Allah’ın verdiği dert
Gün olur gelir geçer
Aşka düşen yürekler
Yanar kül olur geçer

Zalim ağlatma beni
Derde bağlatma beni
Gülüp sızlatma beni
Diley diley diley yar

Herşeyi gören, bilen ve duyan yüce Rabbim senin benim feryadımı mı işitemeyecek? Sen yeter ki O’na yalvarmasını bil! O’ndan asla ümit kesilmeyeceğinin bilincine var ve O’na yönel!

Şemsettin ÖZKAN

05.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.