HİÇ KİMSENİN UMUDUNU KIRMAYIN BELKİ DE SAHİP OLDUĞU TEK ŞEYİ ODUR

(Toplumsal İlişkiler 861)

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ
De ki: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.” (Zümer/53)

Umut etmek ya da ümit etmek herkes ikisinin de aynı şey olduğunu sanır. Lakin ikisi arasında ince bir ayrıntı vardır. Ümit etmek somut olan bir durumun gerçekleşmesi için dilekte bulunmaktır. Umut etmek ise soyut olan bir durumun gerçekleşmesi için dilekte bulunmaktır. Umut beklentidir, ümit kesilir, umut kesilmez en fazla tükenir.

Hz. Mevlana der ki; “hiç kimsenin umudunu kırmayın, belki de sahip olduğu tek şeyi odur.” İnsanın umudunun kırılıp hayal kırıklığına uğratılmasının çok vahim olduğunu söyler. O kırdığın umut onu belki de hayata bağlayan tek şeydi. Sen de onu yok edersen tutunacak bir dal bırakmıyorsun bu hayatta.

Umut uyanık insanların rüyasıdır” derken Aristoteles de umudun asla tüketilmemesi gerektiğini öğütler bize. İnsanın umudunun asla yok edilmemesi lazım. Belki de cebindeki son anahtarla o paslanmış asla açılmayacak gibi duran o kilidi “ya Allah, bismillah” deyip, açacaktır kimbilir?

Hz. Mevlana; “asla umudunu kaybetme sevgili kalbim, mucizeler umutların içinde yaşar” derken, umudun asla bitmek tükenmek bilmeyen bir hazine olduğunu söyler. Umut belki de fakirin bir dilim ekmeğidir nerden bilebilirsin ki? Onun bir dilimlik beklentisini boşa çıkarma.

Umudu bir bahar mevsimi gibi algılamak gerekir. İçinde zaman zaman, ara sıra kar yağsa da, fırtınalar kopsa da, çiçeklerin hep açacağını akıldan çıkarmamak lazım. Eninde sonunda umut çiçekleri nasıl olsa açacaktır. Türkü de söylendiği gibidir şu engebeli hayatımız; “nasıl olsa kışın sonu bahardır/bu da gelir bu da geçer ağlama!” Bu yüzden insanlara hep umut aşılamalıdır. Neyi kaybedeceğiz ki?

Şemsettin ÖZKAN

03.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.