HATASI OLMASA DA KAYBEDER İNSAN BAZEN ÇOK SEVMEKTEN BAZEN ÇOK DEĞER VERMEKTEN

(Toplumsal İlişkiler 750)

اِنَّ هٰذَا لَهُوَ الْبَلٰٓؤُ۬ا الْمُب۪ينُ
Doğrusu, bu gerçekten müthiş bir imtihândı! Ve İbrahim, en değerli varlığını Allah yolunda fedâ edebileceğini göstererek bu imtihânı kazandı.” (Saffat/106)

Hani hatası olmasa da kaybeder ya insan, bazen çok sevmekten, bazen de çok değer vermekten ya, aslında kaybetmek diye bir şey yoktur aslında. Ama çok sevdiğimiz, çok değer verdiklerimizle imtihan oluyoruz sadece. Hepsi bu.

İbrahim Peygamber Evlat hasretiyle yandı kavruldu..
Gün oldu Allah ilerlemiş yaşına rağmen ona bir erkek çocuk nasip etti. O evladını öylesine çok sevdi ki, birgün o sevdiğiyle imtihan edileceğini hiç hesap etti mi kimbilir? Bu yüzden öyle bir sınava tabi tutuldu ki, sevgisini sadece Hakk’a hâs kılması için bir imtihana tabi tutuldu.
Daha önce ateşle ve canıyla sınanan Hz. İbrahim bu sefer can pâresiyle, oğluyla sınandı.
– “Ey oğlum! Rüyamda seni boğazladığımı görüyorum. Sen bu işe ne dersin?” dediğinde oğlu;
– “Babacağım sana emredileni yap! Beni inşallah sabırlı bulacaksın!” dedi.
Veee Her ikisi de imtihanı kazandı. Hem bu dünya da hem de ukbâda kazandılar.

Aslında bu olayı hayatın tüm safhalarına göre değerlendirebilirsiniz. Çok sevdiğiniz biriyle evlenememekten tutun da, evlendiğiniz eşler, çocuklar, anneler, babalar, arkadaşlar, hısım ve akrabalara kadar bu tabloyu genişletebilirsiniz. Çok istediğiniz halde bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsanız, çok değer verdiğiniz ve çok sevdiklerinizden bir darbe yediğinizi hissediyorsanız imtihandasınız demektir bu. Sabırlı olun sevmek ve değer vermekle siz yanlış yapmadınız. Kader programınızda bu yaşanacaktı. Yüce Yaratan verdiyse o nimete şükredin. Vermediyse demekki bu sizin için daha hayırlıymış size daha iyisini lütfedecek, yine şükredin emi.

Şemsettin ÖZKAN

14.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranmeali.com

2-pixabay.com

3-suskunduvar.com

HATASI OLMASA DA KAYBEDER İNSAN BAZEN ÇOK SEVMEKTEN BAZEN ÇOK DEĞER VERMEKTEN” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.