DÜNYANIN EN GÜZEL İNSANLARI GÖNLÜ GENİŞ İNSANLARDIR NE VERECEK SEVGİLERİ BİTER NE DE BÖLÜŞECEK EKMEKLERİ

(Toplumsal İlişkiler 1337)

َلٰى مَنْ اَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّٰهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُٓ اَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهٖࣕ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَࣖ
“Evet, kim iyiliği, iyi niyetleri, dinin, ahlâkın ve kamu vicdanının emirlerini, devamlı davranışlarına, ilişkilerine, görevlerine, hayatına yansıtan, samimiyetle ibadet eden, aktif olarak iyiliğe, iyi uygulamaya, iyileştirmeye örnek olan, işlerinde mükemmellik, dürüstlük ve başarı için dikkat harcayan, hayırlı icraatlar, kalıcı hizmetler yapan müslüman idareci, askerî erkân ve müslüman olarak, varlığını, benliğini Allah’a teslim eder, hükmüne rıza gösterir, İslâm’ı yaşayan bir müslüman olursa, onun mükâfâtı Rabbi katındadır. Böylelerine her iki dünyada da korku yok. Geride bıraktıkları yakınları ve yapamadıkları şeylerden dolayı mahzun da olmayacaklar.” (Bakara/112)

Gönlü geniş ruhu gezgin insanları bulmak gerek. Onlar insanlık sanatının en güzelleridir. İlmek ilmek insanlık motifi dokurlar. Gönül doktorudur onlar.

          La Edri; “dünyanın en güzel insanları, gönlü geniş insanlardır. Ne verecek sevgileri biter, ne de bölüşecek ekmekleri” derken, bu gerçeği dile getirir. Onlar sever gibi yapmazlar gerçekten severler. Çünkü sevgileri bitmek tükenmek bilmeyen bir hazinedir. Paylaşımcıdırlar asla bencil değillerdir. Bir dilim ekmeği bile bölüşürler. Hasetçi, fesatçı asla olamazlar. Çünkü herkesin iyiliğini isterler.

           Gönlü geniş ruhu gezginlerin sevgi ve bölüşecek ekmeklerinin hiç bitmemesinin asıl nedeni onların her şeye aşk penceresinden bakmalarından kaynaklanıyor. Gönlü geniş ruhu gezginlerin kırkıncı kuralı şudur;

“Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. AŞK’ın ise hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır hasretinde. 

Şemsettin ÖZKAN

23.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.