DELİLİK ORDUSUNUN ATLILARI NE DE NEŞELİDİR NE DE MUZAFFER NE DE DEVLETLİ

(Toplumsal İlişkiler 1407)

مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللّٰهَ عَلَيْهِۚ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضٰى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُؗ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدٖيلاًۙ
“Mü’minlerden öyle (mert ve metin) er kişiler vardır ki, Allah üzerine yaptıkları ahde (iman, itaat ve cihad sözlerine) sadakat gösterdiler; böylece onlardan kimi adağını gerçekleştirip (Hakk uğrunda canını vermiştir), kimi de (gönülden cenneti ve şehadeti umup) beklemektedirler. Onlar hiçbir vazgeçme ve yan çizme 
(bedel ve bahanesi) ile (Allah adına verdikleri sözlerini)
değiştirmemişlerdir.” (Ahzab/23)

Delilik dediğimiz şey belki de tek kişilik bir azınlıktır belki de. Ya da aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar elde etmeye çalışmaktır kimbilir? Belki de göstermeniz gereken yirmi saniyelik o cesarettir delilik. Delilik; İslam Hukuku Metodolojisinde bahsedilen ruhsatı değil de, azimeti tercih etme meselesidir belki de.

        Hz. Mevlana; “delilik ordusunun atlıları, ne de neşelidir, ne de muzaffer, ne de devletli” derken, deliliğin arı duru, saf, temiz duruşunu anlatır aslında. İnsanın fıtratında zaten doğuştan getirdiği bir delilik vardır. Samuel Beckett; “ hepimiz deli doğarız. Bazılarımız hep öyle kalır” derken vurgulamaya çalıştığı, insanın doğuştan getirdiği o tertemiz fıtratını, zamanla bozduğudur. Çünkü düzenler zamanla insanı kendisiyle uyumlu hale getirir. O çocukluktan gelen saf, arı, duru tertemiz hali zamanla bozulur.

        Maalesef insanların çok azı o temiz fıtratını, doğuştan gelen o deliliğini korur. Kolay değil deliliğini koruması insanın. Bir deli; “kolay değil öyle delilik, ben yıllarımı verdim” der.  Her şey bir yanıyla da olsa güzeldir, lakin samimiyet, bir başka ifadeyle içtenlik büsbütün güzel değil midir dostlar? Saf berrak arı duru olma hali her insanın dikkatini çekmede pek mahirdir.

        Hz. Mevlana; “gönül aynan saf olmadıkça çirkini güzelden ayıramazsın” derken ne anlatmak ister acaba?Gönül aynası nasıl saf olur? Samimi, iyi niyetli, kalp temizliği yaparak değil mi?

Şemsettin ÖZKAN

03.05.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.