CEHENNEM BOŞ TÜM ŞEYTANLAR BURADA

(Toplumsal İlişkiler 1405)

وَلَقَدْ صَدَّقَ عَلَيْهِمْ اِبْلٖيسُ ظَنَّهُ فَاتَّبَعُوهُ اِلَّا فَرٖيقاً مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ
“Doğrusu İblîs, Ey Rabb’im! İnsanları saptırmak için yeryüzünde ne kadar çirkinlik ve kötülük varsa, hepsini allayıp pullayıp onların gözünde süslü göstereceğim ve böylelikle, hepsini kandırıp yoldan çıkaracağım!” (15. Hicr: 39-40) derken, onlarla ilgili düşüncesinde haklıydı; çünkü bir grup mümin dışında, hepsi onun peşinden gittiler.” (Sebe/20)

William Shakespeare; “cehennem boş, tüm şeytanlar burada” sözüyle herhalde ironi yapmıyordur. O da biliyordur ki cehennem şeytan ve ona uyanlar için hazırlanmıştır.

             Peki asıl mevzu nedir? Bütün şeytanlıkları yapanlar buradadır, yani dünyadadır. İnsan hep dışarıda arar durur şeytanı, halbuki nefs-i emmaresi(Kötülüğü emreden nefis) asıl şeytandır. Kötülükleri sürekli fısıldar durur. Dışarıdaki şeytan sadece ona vesvese verir. Yaptırım gücü yoktur. İnsanın elinden tutup zorla yaptırmaz, yaptıramaz kötülüğü, günahı.

            İnsan iyilikleri fısıldayan meleğin sesine değil de, gider kötüğü fısıldayan şeytanın sesine kulak verir işte. Sıkıntısı da bu yüzdendir.

            Yarın hesap gününde de şeytan savunmasını gayet güzel yapar ve zeytinyağı gibi üste çıkar:

“İnsanların hesapları görülüp hükümler verilince, dünya hayatında insanları kandıran, yoldan çıkaran, insanların yasalarına uymayı akıllarına yatıran şeytan diyecek ki; “Şüphesiz Allah size gerçek olanı vadetti. Ben de size vadettim ama size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi inkâra çağırdım. Siz de benim davetime hemen koştunuz. O halde beni yermeyin, kendinizi yerin. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Kuşkusuz daha önce ben, beni Allah’ın yönetimine ortak etmenizi reddettim. Allah hiçbir zaman yönetimine, yasasına, yoluna kimseyi ortak etmez!” O gün şeytan onlara gerçeği söyleyerek onlardan uzaklaşır. Şüphesiz yolumuzdan ayrılan, insanlara zulmeden, kendi yasalarını insanlara zorla dayatan, insanların yasalarına uyarak yasalarımızı terk eden zalimler için elem verici bir azap vardır.” (İbrahim/22)

Şemsettin ÖZKAN

01.05.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.