HAYATIMI SADECE BEN DEĞİŞTİREBİLİRİM KİMSE BENİM İÇİN BUNU YAPMAZ

(Toplumsal İlişkiler 1404)

وَاَنْ لَيْسَ لِلْاِنْسَانِ اِلَّا مَا سَعٰىۙ
“Şüphesiz her insana sa’yü gayretinden ve kendi emeğinden başkası verilecek değildir. (Herkes ancak hak ettiğine ve sebep olduğu kötülüklere erişecektir. İnsana gereken çalışıp emek vermek, maddi ve manevi kazanımlarını böyle elde etmektir.)” (Necm/39)

Değişim, insan için öyle kolay yaptığı bir eylem değildir.  Ne hikmetse bir türlü beceremez insanoğlu bunu, statükocudur anlayacağınız.

             Carol Burnett’in; “hayatımı sadece ben değiştirebilirim, kimse benim için bunu yapmaz” derken, vurguladığı da asıl değişimin, insanın kendisinden gelmesinden başka çaresinin olmadığıdır. İnsan kendine dönecek başka yol yok.

             İnsana kendi yapıp ettiğinden başka verilecek bir şey yoktur. Kim ne ettiyse kendine. Toplumlarda öyledir. Toplumları tek başlarına seçkinler, bürokratlar, siyasiler, din adamları, askerler vb. hiçbir gurup değiştiremez. O toplumu kitleleri, yani halkın çoğunluğunun istemesi değiştirebilir ancak.

            Rad Suresi 11. ayeti bu konuda en çarpıcı tesbiti yapar: “İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle insanı korurlar. Şüphesiz ki bir toplum kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Bir toplum iyiye güzele yönelik olarak doğru karar verip, topluca hareket etmedikçe veya içlerinden akıl sahipleri toplumu iyiye, güzele, doğruya sevk etmedikçe veya toplum içindeki zalimlerden kurtulmadıkça, mevcut halinden başka bir yapıya geçemez. Hiçbir şey kendi kendine olmaz. Rabbinizin yasası böyledir. Rabbiniz insanları da toplumları da bir yasa üzerine yaratmıştır. Durumunu değiştirmek için harekete geçmeyen toplumları Allah değiştirmez. Çünkü Allah’ın yasası böyledir. Allah; yaptığı zulümlerden veya zalimlere karşı gelip kendilerini düzeltmek istemeyen, sürekli kötülük üzerine yaşayan topluma, yaptıkları kötülükleri yüzünden ceza yazdığında, yazdığı cezanın zamanı geldiğinde artık onu kimse geri döndüremez. Cezamızın uygulanmasına kimse engel olamaz. Onlara ceza geldiği gün Allah’tan başka yardımcıları yoktur. Hal böyleyken, inkâr edenler cezayı gördüklerinde bile, bunun Allah ile ilgisi yok, bunlar doğal olaylardır derler. Bilmezler mi ki doğanın yasasını koyan Allah’tır! Doğanın yasanını yöneten Allah’tır! Doğal olayların verdiği ceza da Allah’ın yasasının gereğidir.”

Şemsettin ÖZKAN

30.04.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.