BÜTÜN FIRTINALAR HAYATINIZI BOZMAK İÇİN GELMEZ BAZILARI YOLUNUZU TEMİZLEMEK İÇİN GELİR

 (Toplumsal İlişkiler 1353)

فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراًۙ “Demek ki, gerçekten her zorlukla beraber (ona dayanacak ve aşacak bir) kolaylık da vardır.” (İnşirah/5)
اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً“(Unutma) Kesinlikle her zorlukla beraber, elbette bir kolaylık (ve rahatlık) da olacaktır. (Sabret, her usr; iki yusr doğuracaktır. Çünkü gerçekten her zorlukla beraber (iki kere)kolaylık bulunacaktır.)” (İnşirah/6)

Paulo Coelho; “bütün fırtınalar hayatınızı bozmak için gelmez, bazıları da yolunuzu temizlemek için gelir” derken, hayatımızda yaşadığımız her zorluğu kötüye yorumlamamız gerektiğini çarpıcı bir dille anlatması ne kadar hoş değil mi?

           “Yiğit düştüğü yerden kalkar” der atalarımız. Bize mücadele azmi aşılarlar bu sözle. Zorluklar hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Olmazsa olmazları daha doğrusu. Zor yolları aşıpta, hedefe varanların mücadeleleri de, bir o kadar anlamlı olacaktır.

           Hz. Mevlana; “sabret! Zor zamanlar güzel kapılar açacaktır” derken zoru parçalayalım, kolayı tanıyalım demek mi istiyor? Elbette öyle demek istiyor, lakin bu yola düşünce birtakım meşakkatlerin de bizi beklediğini, mutlu sona ulaşmak için sabırlı olmak gerektiğini anlatıyor.

            “Zor olacak ki imtihan olsun” diyen Hz. Pir, her nimetin bir külfete tabi olacağına da vurgu yapar. Cennete giden yol da, başarıya ulaşacak yolda da sabrın yanısıra zorluklarla ve güçlüklerle mücadele yok mudur? Her zorluktan sonra bir kolaylık yok mudur? Her yokuşun bir de inişi yok mudur?

           Gönlü geniş ruhu gezginlerin sekizinci kuralı şudur:

“Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.”

           Biraz sabırlı olmak gerekir bütün kasırga ve fırtınaların her zaman yaşamı darmadağın etmek için gelmediğini, bazen de bize yeni fırsatlar sunmak için geldiğinin farkına varmak gerekiyor.

Şemsettin ÖZKAN

10.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.