BENİ SORARSAN KIŞ İŞTE ELEM GÜNLERİ YÜREKLERİN ŞEHİR SİSLERİN ARDINA ÇEKİLDİ

(Toplumsal İlişkiler 254)


وَلَا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَلَا تَكُنْ ف۪ي ضَيْقٍ مِمَّا يَمْكُرُونَ
“Ey Peygamber ve onun izinden yürüyen Müslüman! Onların çirkin davranışlarından dolayı üzme kendini; kurdukları hilelerden dolayı da canını sıkma! Sen üzerine düşen tebliğ görevini yap, gerisini Bana bırak.” (Neml/70)

Yukarıdaki resim yine facebook anılar sayfasından. Resmin üstüne de “beni sorarsan kış işte, elem günleri yüreklerin. Şehir sislerin ardına çekildi,” notunu düşmüşüm. Yer sisli bir Konya gününde Sille. Eşten, çoluk çocuktan ayrı düşmeyi, yalnızlığı anlatıyorum aslında. Sille barajı don tutmuş. Kalpler elemli mi elemli, kederli mi kederli. Şehir, sislerin ardında kalmış ve adeta içine kapanmış.

İnsanın bir damarı vardır ki, ne hikmetse, her daim kış kalmayı becerir. Hüznü, kederi ve sıkıntısı hiç ama hiç bitmez. Tabiri caizse içi kan ağlar, yüreği kan damlar.

Gülten Akın “Beni Sorarsan” şiirine şöyle başlar:

Beni sorarsan

Kış işte

Kalbin elem günleri geldi.

Dünya evlere çekildi içlere

İnsanın kışı demek onun yalnızlığı demektir. Issız ve sessiz olmak acı ve kederdir. Kış aslında insanların birbirinden uzaklaşması demek değil midir? Dünyanın evlere daha da içlere çekilmesi şiirde bu durumu ifade eder.

Şimdiki kışları yazacak bir durum yok yeni şairlere. Çünkü şimdilerde kışlar, hiç o eski kışlara benzemiyor. Sıcak geçiyor. Bu yüzden olsa gerek şimdilerde Neşet Ertaş’ın türküsüyle cevap verilecek olursa, Leyla’nın ondan ayrılmasıyla yazlarının bile kışa döndüğünü, Leylasız bir hayatta ihtiyarladığını, evinin, yurdunun viraneye döndüğünü tüm çıplaklığıyla yalnızlığını anlatır:

Yazımı kışa çevirdin
Karlar yağdı başa Leyla’m
Yazımı kışa çevirdin
Kar yağdırdın başa Leyla’m

Viran oldu evim yurdum Ne söylesem boşa Leyla’m
Ne söylesem boşa Leyla’m
Boşa Leyla’m

Her an gözümde perdesin
Nere baksam sen ordasın
Mevlam ayrılık vermesin
Gölde uçan kuşa Leyla’m
Gölde uçan kuşa Leyla’m
Kuşa Leyla’m

Hani insanın bazen anlatacak çok şeyi vardır ya içinde, ama konuşacak kimsesi yoktur etrafında. Bu yalnızlık da, öyle bir şey işte.

Şemsettin ÖZKAN 11.02.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.te

2-kuranmeali.com

3-antoloji.com

4-google.com kaynak: musixmatch

BENİ SORARSAN KIŞ İŞTE ELEM GÜNLERİ YÜREKLERİN ŞEHİR SİSLERİN ARDINA ÇEKİLDİ” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.