YAŞAMAK İÇİN DOĞMUŞUM YAŞAMADAN ÖLÜYORUM

(Toplumsal İlişkiler 1366)

وَاِذِ ابْتَلٰٓى اِبْرٰهٖيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَاَتَمَّهُنَّؕ قَالَ اِنّٖي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ اِمَاماًؕ قَالَ وَمِنْ ذُرِّيَّتٖيؕ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمٖينَ
“Hani bir zamanlar Rabb’i, İbrahim’i birtakım emir ve yasaklar içeren sözlerle imtihân etmişti. İbrahim, tam bir teslimiyetle Allah’ın emirlerini yerine getirerek hepsini başarıyla tamamlayınca, Allah: “Seni insanlara önder yapacağım!” demişti. İbrahim:
“Soyumdan da önderler çıkar, yâ Rab!” deyince, Allah: “Hayır!
Önderlik, liyâkat ve ehliyet gerektiren bir iştir, hiçbir ırk veya sınıfın imtiyazında olamaz. Dolayısıyla, bu verdiğim söz, sadece önderliğe lâyık olanları kapsar, zalimler için geçerli değildir.”

 buyurdu.” (Bakara/124)

Jean Jacques Rousseau’nun; “yaşamak için doğmuşum, yaşamadan ölüyorum” sözü bana Gazze’de daha doğarken ağır bombardımanlarla ölen o masum çocukları hatırlattı. Bu küçük yavrucakların ne günahları vardı da onları katlettiniz ey vahşi zalimler? Ne alıp veremediğiniz vardı körpecik o çocuklarla ey katiller?

           Anadolu ajansının haberine göre İsrail 108 günde 11.000 Gazzeli çocuğu katlettti. Bunun adı vahşet değil de nedir? Tüm dünyada halklar gösteri ve yürüyüşlerle olan biteni kınarken, o halkların resmi kurumları, kıllarını bile kıpırdatmıyor. İnsanlık her geçen gün biraz daha ölüyor. Vurdumduymazlık yaşam biçimi oluyor maalesef. İnsanlık farkındalık oluşturamıyor. Açgözlülük ve dünya nimetlerini elde etme hırsı bu zalim ve despotları hakkı olmayan şeylere el uzatmaya zorluyor.

          Zulüm eskiden el işiydi. Şimdilerde makine işi oldu. Şu 20. asrın maskaralığına bakın hele bir kez. Dünya üç mideli hayvana döndü; yer tankla, gök uçaklarla, deniz zırhlılarla adam öldürüyor, çocuk boğazlıyor. Senin medeniyetim dediğin şey. Bu mu senin medeniyetin BM, AB vs. dünyanın diğer uygar kuruluş ve ülkeleri?

          Ey çağdaş dünya! Medeniyetin adı zulüm mü oldu? Herkesin muhaliflerini Yezitlikle suçladığı günlere erdik. Ortalık bu kadar çok Yezitten geçilmezken, zulmün karşısında kaya gibi dimdik duran Hüseyin’ler nerede? Medeniyetlerin sembolü olan şehirler, artık zulüm girdabında yüzen, dışı yıkık harabe, içi hatıra dolu evler mi oldu? Dünyanın her yerinde bugün de insanlar zulme uğradı. Mazlumlar katledildi. Dünyanın kanayan yarası Ortadoğu’da kan ve gözyaşı hiç ama hiç dinmedi. Yine kimi insanlar şehirlerin  girdabında öldü, kimileri de sakat kaldı. Her zaman ki gibi yine ölenlerin çoğu çocuklar ve kadınlardan oluştu. Yaşamak için doğmuştu o Filistinli bebekler, lakin  yaşamadan öldüler.

           Yukarıda geçen ayet de bize, bu çağdaş, vahşi ve gaddar  zalimleri haber verir gibidir. Peygamber soyundan bile gelseniz zalim oluşunuz sizi ele veriyor. Üstünlük ancak takva iledir.      

Şemsettin ÖZKAN

23.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-resim ney neva Konya

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.