TRENİN SOL CAMINDAN MANZARAYI SEYREDERKEN SAĞ CAMINDAN KAÇIRDIKLARIMIZDAN İBARETTİR HAYAT

(Toplumsal İlişkiler 1234)

اُو۬لٰٓئِكَ الَّذٖينَ اشْتَرَوُا الْحَيٰوةَ الدُّنْيَا بِالْاٰخِرَةِؗ فَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذَابُ وَلَا هُمْ يُنْصَرُونَࣖ
“İşte bunlar (dinlerini eğip bükenler, ebedi) ahireti verip (geçici)
dünya hayatını satın alanlardır; bundan dolayı azapları hafifletilmeyecek ve kendilerine yardım edilmeyecektir.” (Bakara/86)

Yine kime ait olduğu yazmayan bir sosyal medya paylaşımında; “trenin sol camından manzarayı seyrederken sağ camından kaçırdıklarımızdan ibarettir hayat” yazması, doğrusu ilginç geldi bana. Bende yaptığı çağrışım ise trenin sol camı dünya, lakin sağ camdan kaçırdıklarımız ahiretin sonsuz var oluşu ve güzelliği oldu.

              Tren yolculuğumuz öyle böyle gidiyor, sol camdan dünyayı seyrediyor, manzaranın güzelliklerine hayran kalıyor hatta kendimizi ona kaptırıp gidiyoruz. Trenin ne zaman duracağı belli değil. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.

               Asıl sorun; bu güzelliklere kendimizi kaptırırken, sağ camından neleri kaçırdığımızda. “Dünya ahiretin tarlasıdır” mantığıyla hareket etmediğimizden, gün geliyor bizi yoruyor bu tek yönlü hareket kabiliyetimiz ve sol tarafa bakan boynumuz da kuluç tutmuş gibi ağrıyor.

               Sağ camından da bakabilme yetisine sahipken ne hikmetse o taraf nedense pek ilgimizi çekmiyor. Bakmak istemiyor nefsimiz. Ah şu nefsimiz… Kimisi böyle sağ tarafa kör ve sağır. Sol tarafın gülen yüzüne aldanmış.

               Kimisi de sürekli gece gündüz sağ tarafa bakıp, “banane ben dünya nimetlerinden istifade etmeyeceğim” anlayışıyla hareket etmekte. Halbuki dünya nimetlerinden yararlanma yeteneği onlara bahşedilmişti. Zaten dünya boyutunda yaratılmış olmaları da bu yüzdendi. Ama taasuba kaçıyorlar. Farkında değiller mi ne? Yüce Yaratan gerekli serbestliği vermişti, buna rağmen…

                Doğrusunu yapanlar, her iki pencereyi de kullanıp dünya ve ahireti dengede tutanlardır. Kazan kazan formülünü icra edenlerdir.    

Şemsettin ÖZKAN

12.11.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.