TANIŞTIĞIN İNSANLARLA RASTGELE TANIŞMIYORSUN HAYATTA TANIŞTIĞIN HER İNSANIN SANA DENK GELMESİNİN BİR AMACI VAR

(Toplumsal İlişkiler 1190)

وَاللّٰهُ خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ اَزْوَاجاًؕ وَمَا تَحْمِلُ مِنْ اُنْثٰى وَلَا تَضَعُ اِلَّا بِعِلْمِهٖؕ وَمَا يُعَمَّرُ مِنْ مُعَمَّرٍ وَلَا يُنْقَصُ مِنْ عُمُرِهٖٓ اِلَّا فٖي كِتَابٍؕ اِنَّ ذٰلِكَ عَلَى اللّٰهِ يَسٖيرٌ
“Allah sizi (babanız Hz. Adem’i) topraktan yarattı, sonra (hepinizi topraktan beslenen hayvani ve nebati gıdalardan hâsıl olan) bir damla sudan (yapıp varlığa çıkardı). Sonra da sizi (evli) çiftler kıldı. O’nun bilgisi olmaksızın, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz da. Ömür süren (varlığın) ömrünün uzatılması veya ömründen kısaltılması da mutlaka bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır. Ve kuşkusuz bu (karmaşık plan ve program) Allah’a kolaydır.”(Fatır/11)

Tevâfuk ve tesadüf iki zıt kavram. Allah’ın yasasında tesadüflere yer yok. Rastgele bir oluşum, denk gelme, öylesine işte, gibi bir durum yok.

          Bu yüzden bir sosyal medya paylaşımında; “tanıştığın insanlarla rastgele tanışmıyorsun, hayatta tanıştığın her insanın sana denk gelmesinin bir amacı vardır” denilmesi, doğrusu bana pek şaşırtıcı gelmedi. Derler ki, evlenecek insanların nikahları göklerde kıyılırmış. Yani birbirlerine denk gelirmiş. Yani öyle tesadüfi bir durum söz konusu değilmiş. Aşkın bir yürekten bir yüreğe akması da, anlayacağınız tevâfuk ileymiş.

         Tevâfuk, birbirine denk gelme, latîfâne bir şekilde uyum içinde olma anlamına gelen İslamî bir terimdir. İki varlığın veya olayların belirli şartlar ve uyum karşılığında karşılaşmaları, bir araya gelmelerine tevâfuk deniliyor. Rastlantı yani tesadüf ile tevâfuk birbirine benzer kelimeler değildir. Bu iki kelimeyi birbiriyle karıştırmayınız. Kelimenin doğru yazılışı ve okunuşu “tevâfuk”tur. Tevavuk veya tefavuk olarak okunması veya yazılması yanlıştır.

         Evrende rastlantı, tesadüf diye birşey yoktur, ancak olsa olsa, tevâfuk vardır. Tevâfuk, Hakk’ın iradesiyle denk gelmektir. Ve bu denk gelişten sonra her şey değişir, benlik değişir, dünya değişir. Toprağın kokusu, suyun tadı havanın kokusu hasılı herşey değişir.

         Karşımıza çıkan hiçbir kimse, öylesine tesadüf sonucu yolumuzu kesmez. Hayatımızı değiştirecek mutlak bir dersi vardır dağarcığında. Bunun ne zaman, ne şekilde olacağını önceden kestirmemiz mümkün değil. Çünkü hayat öyle üstünkörü tahmin edilemeyecek kadar kompleks bir süreçtir.

Şemsettin ÖZKAN

29.09.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-cnnturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.