TABUTUNUZ PIRIL PIRIL ÇİVİLERİ VE TALAŞ KOKUYOR DEMEK TAZE ÖLÜLERDENSİNİZ HEMŞEHRİM

(Toplumsal İlişkiler 606)


كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْنَا تُرْجَعُونَ 
“Unutmayın ki, herkes bir gün mutlaka ölümü tadacaktır; sonra da hepiniz hesap vermek üzere Benim huzurum çıkarılacaksınız.” (Ankebut/57)

Cahit Zarifoğlu’nun “Kartal Ölüsü” adlı şiirinde geçer;

tabutunuz pırıl pırıl çivileri ve talaş kokuyor demek taze ölülerdensiniz hemşehrim” cümlesi. Şiir şöyledir:

Tabutunuz
Pırıl pırıl çivileri ve talaş kokuyor
Demek taze ölülerdensiniz hemşehrim

Kan akıtılmadan
Kesildi damarlarınızın sıcaklığı
Söyleyin kim yokladı
Bir ateş salmaya içinizi


Şimdi doya doya seyredin gövdenizi
Kalabalıklardan eli mızraklılardan
Otomobillerden nüfus patlamasından
Ve o koca denizlerin kirlenip ağrımasından
    Benim bildiğim “insan kendinin engelidir, kendine takılıp düşer.” Birgün biri bizi tüm bağımlılıklarımızdan kurtarıp hadi bugünden itibaren hepiniz özgürsünüz” dese kaç kişi özgürlüğe koşar? Ya da kaç kişi “ya hu bu da nereden çıktı? Bir de esiri olduğumuz bağımlılıklarımızdan olmayalım şimdi. Eski köye yeni icat çıkarıyorsunuz deyu itiraz eder. Suya sabuna dokunma türünden serzenişlerde bulunurlar. Sahi bunlardan hangi şıkkı seçenler çoğunluktadır? Şahsen ben ikincisini seçenlerin azımsanmayacak derecede çok olduğu kanaatindeyim değerli dostlar. 
    Ya hu herkes bir dış düşman peşinde. Değil işte. Düşman insanın bizatihi kendisi. Sanma ki herkes sana düşman. Kimse sana düşman falan değil, ama herkes kendinden yana. Düşmanı dışarıda arama. Gönlü geniş ruhu gezginlerin kırk kuralından onyedincisi şöyle der:  Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur.Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır.Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.”            Onsekizincisi ise şöyle der;                            “Tüm kainat olanca katmanları ve karmaşasıyla insanın içinde gizlenmiştir. Şeytan, dışımızda bizi ayartmayı bekleyen korkunç bir mahluk değil, bizzat içimizde bir sestir. Şeytanı kendinde ara ; dışında başkalarında değil. Ve unutma ki nefsini bilen Rabbini bilir. Başkalarıyla değil, sadece kendiyle uğraşan insan, sonunda mükafat olarak Yaradan'ı tanır.”

Şemsettin ÖZKAN

15.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-siir.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.