SIRF BİRİSİ İYİ GECELER DEMEDİĞİ İÇİN İYİ GEÇMEYEN GECELER VARDIR

(Toplumsal İlişkiler 1124)

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًؕ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِؕ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
“Ne var ki, bundan sonra da, kafalarınız kalınlaştı, kalpleriniz katılaştı. Adeta taş gibi oldu, yahut taştan daha sert hale geldi. Taşlardan nehirler kaynayabilir, taşlar yarılır, çatlar, içinden su fışkırabilirdi. Taşlar Allah’a saygı duyarak korkudan, yuvarlanabilirdi. Taşta duygu var, sizde yoktu. Allah işlediğiniz amellerden gafil değildir, amellerinize göre, sizi cezalandıracaktır.” (Bakara/74)

Ah şu gönül kırmak ya da yıkmak yok mu? Bütün dünyayı zangır zangır titretiyor ama kaç kişi bunun bilincinde?

             Pablo Neruda; “sırf birisi iyi geceler demediği için iyi geçmeyen geceler vardır” derken yıkılan bir kalbin ardından toz duman olan hayatlardan söz eder sanki.

              İnsanoğlu bir türlü beceremez işte şu olaylara bir de güzel çamursuz pencerelerden bakmayı. Hep hata, suç, eksiklik, yanlış arar durur. İyi bakılmadığı, güzel görülmediği için kötü olanlar var. Bütün projoktörlerlerin çirkinliklere, kötü bakış açılarına çevrilmesi ne kazandıracak ki bize? Hep yanlış, hep kabahatli görme dünyayı daha da çekilmez hale içinden çıkılmaz bir noktaya getirmiyor mu? Hep negatif tutum ve davranışlar sergilerken kaç adım yol alıyoruz ve hangi yaraya merhem oluyoruz ki? Kalplerimizin katılaşması sorunların çözümünde önemli bir rol üsleniyor mu? Cevap koskocaman bir hiç. Neyse hepinize iyi insanlar diliyorum.

Şemsettin ÖZKAN

25.07.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.