SEN GÖNLÜMÜN YÜKÜSÜN OMZUMUN DEĞİL SEN CANIMA YARASIN TENİME DEĞİL YÜREKTE TAŞINAN SIRTA AĞIR GELİR Mİ

(Toplumsal İlişkiler 1322)

َمِنْ اٰيَاتِهٖٓ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً لِتَسْكُـنُٓوا اِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةًؕ اِنَّ فٖي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
“Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rum/21)

Hz. Mevlana; “sen gönlümün yüküsün, omzumun değil. Sen canıma yarasın, tenime değil. Yürekte taşınan sırta ağır gelir mi?” sorusunu sorarken cevabını sorunun içinde vermiştir.

            İnsanı da özel kılan sevdiği değil, sevdiğine olan hiç bitmek tükenmek bilmeyen sevgisidir. Bu yüzden sevmek demek, sevgilinin nazını değil, kahrını çekmektir.

           Bedensel anlamda bir yük taşırsın, zamanla ağır gelir sana. Onu bir an evvel üzerinden atmak istersin. Ya gönlüne yük olanı da atmak isteyebilir misin? Asla. Çünkü sen onu kalbine yerleştirmişsin, tutup atamazsın. Bedensel ağırlıkla ruhsal ağırlık çok farklıdır.

           Aşka düşen divane gezer del’olur. Gönül yarasıyla gezer aşıklar. Aşk bir seferdir, bu yolculuğa çıkan tepeden tırnağa değişir. Maşukta takılı kalır seven. Sevdalara salınmayan gönüle gönül denilmez. Gönülsüz yapılan işten de hayır gelmez. Sevgi bu işin hamurudur. Onsuz devran dönmez.

           Evlenen çiftler için bazen “evlenince çok değişti, kılıbık, köle” vb yakıştırmalar yapılır. Bu bakış açısı insanların kendi tutum ve davranışlarıyla karşılaştırdıkları evlilerin hareketlerini beğenmediklerinden ortaya çıkar. Yukarıdaki ayette Allah varlığının delili olarak onların arasına “sevgi ve merhamet” yerleştirdiğinden söz ediyor. Eşlerin birbirini kollaması işin doğasında var. Durum böyle olunca Mevlana’nın dediği gibi her ne kadar su (erkek) ateşe galipse de su bir kabın içinde ateşin (kadın) altına konup kaynatılırsa ateş suyu buharlaştırır. Yani ona galip gelir. Böyle olması gayet normaldir. Asıl böyle olmazsa sıkıntı var demektir.

Şemsettin ÖZKAN

08.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.