NAR ALACAKSAN GÜLENİNİ AL Kİ SANA İÇİNDEKİ TANESİNDEN HABER VERSİN

(Toplumsal İlişkiler 604)


وَقَالَتِ الْيَهُودُ لَيْسَتِ النَّصَارٰى عَلٰى شَيْءٍࣕ وَقَالَتِ النَّصَارٰى لَيْسَتِ الْيَهُودُ عَلٰى شَيْءٍۙ وَهُمْ يَتْلُونَ الْكِتَابَؕ كَذٰلِكَ قَالَ الَّذٖينَ لَا يَعْلَمُونَ مِثْلَ قَوْلِهِمْۚ فَاللّٰهُ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ فٖيمَا كَانُوا فٖيهِ يَخْتَلِفُونَ
Hepsi de kitabı, Tevrat’ı, İncil’i okumakta oldukları halde yahudiler:
‘- Hristiyanlar, amellerine, ibadetlerine değer kazandıran hak bir dinde, bir şeriat üzerinde değildirler’ dediler. Hristiyanlar da:
‘- Yahudiler, amellerine, ibadetlerine değer kazandıran hak bir dinde, bir şeriat üzerinde değildirler’ dediler. Kutsal kitaplarla ilgili bilgilere sahip olmayanlar da, birbirleri hakkında onların söylediklerine benzer sözler söylediler. Allah, kıyamet günü, kasıtlı ihtilâf çıkarmaya, çarpıtmaya devam ettikleri konularda onların arasında hükmünü verecektir.” (Bakara/113)

Hz.Mevlana; “ nar alacaksan gülenini al ki, sana içindeki tanesinden haber versin” cümlesini (Mesnevi, 1.cilt, /718) Yahudi Vezir hikayesinde kurar. Yahudi Vezir Hristiyanlığı bozmak için Hristiyanların arasına karışmış kendini gizlemiş ve onları fırkalara ayırmıştır. Yahu bu adamın içini görmeden güzel bir nar olduğu vehabına nasıl varırsınız? Çatlayan (gülen) narı alın ki aldanmayasınız. Zira sadece dışına bakarak iyi olduğuna kanaat getirdiğiniz nar sizi aldatabilir. Tıpkı Yahudi vezirin Hristiyanların arasına girip onları ifsat ettiği gibi der.

Araştırmacılar enikonu Hz. Pir’in kasdettiği kişinin kim olduğu konusunda çalışmalar yapmışlar. Aziz Pavlus denen kişinin bugünkü Hristiyanlığı pagan Roma kültürüne göre dizayn ettiği görüşünü savunurlar. Geliniz bu hikayenin Mesnevi geçen o bölümlerini bir hatırlayalım:

Diğer emîrler de bir bir katar olup (birbirlerinin ardınca dâvaya kalkışıp keskin kılıçlar çektiler.) Her birinin elinde bir kılıç ve bir tomar vardı; sarhoş filler gibi birbirlerine düştüler. Yüz binlerce Hıristiyan öldü, bu suretle kesik başlardan tepe oldu. Sağdan, soldan sel gibi kanlar aktı. Havaya, dağlarcasına tozlar kalktı. 705. O vezirin ektiği fitne tohumları, onların başlarına âfet kesilmişti. Cevizler kırıldı; içi sağlam olan, kırıldıktan sonra temiz ve lâtif ruha malik oldu. Ancak ten nakşına ait olan öldürmek ve ölmek, nar ve elmayı kırmak, kesmek gibidir. Tatlı olan nardenk şerbeti olur, çürümüş olanın ise bir sesten başka bir şeyi kalmaz. Esasen mânası olan meydana çıkar; çürümüş olan rüsvay olur, gider. 710. Ey sûrete tapan! Türü, mânayı elde etmeye çalış! Çünkü mâna sûret tenine kanattır. Mâna ehliyle düş, kalk ki hem atâ ve ihsan elde edesin, hem de fetâ olasın. Bu cisimde mânasız can; hilâfsız, kılıf içinde tahta kılıç gibidir. Kılıfta bulundukça kıymetlidir. Çıkınca yakmaya yarar bir alet olur. Tahta kılıcı muharebeye götürme, ah-ü figane düşmemek için önce bir kere kontrol et; 715. Eğer tahtadansa, yürü… başkasını ara; eğer elmassa sevinerek ileri gel! Elmas kılıç, velîlerin silâh deposundandır. Onları görmek, size kimyadır. Bütün bilenler, ancak ve ancak bunu böyle demişlerdir: bilen âlemlere rahmettir. Nar alıyorsan gülen (çatlak) narı al ki onun gülmesi, sana tanesi olduğunu haber versin. O ne mübarek gülmedir ki can kutusundaki inci gibi, ağızdan gönlü gösterir. 720. Mübarek olmayan gülme, lânetin gülmesidir: Ağzını açınca kalbinin karalığını gösterir. Gülen nar bahçeyi güldürür. Erler sohbeti de seni erlerden eder. Katı taş ve mermer bile olsan, gönül sahibine erişirsen cevher olursun. Temizlerin muhabbetini tâ… canının içine dik. Gönlü hoş olanların muhabbetinden başka muhabbete gönül verme. Ümitsizlik diyarına gitme, ümitler var. Karanlığa varma güneşler var. 725. Gönül, seni, gönül ehlinin diyarına; ten, seni su ve çamur hapsine çeker. Agâh ol, bir gönüldeşten gönül gıdasını al, onunla gönlünü gıdalandır. Yürü, ikbali bir ikbal sahibinden öğren!!!

Şemsettin ÖZKAN

13.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-dosyalar.semazen.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.