MAL CİMRİDE SİLAH KORKAKTA FİKİR ZAYIFTA OLURSA İŞLER BOZULUR

(Toplumsal İlişkiler 218)


وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذ۪ينَ يَبْخَلُونَ بِمَٓا اٰتٰيهُمُ اللّٰهُ مِنْ فَضْلِه۪ هُوَ خَيْراً لَهُمْۜ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْۜ سَيُطَوَّقُونَ مَا بَخِلُوا بِه۪ يَوْمَ الْقِيٰمَةِۜ وَلِلّٰهِ م۪يرَاثُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ وَاللّٰهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَب۪يرٌ۟
Allah’ın lütfundan kendilerine cömertçe sunduğu nîmetlerle övünerek, bunları yoksullara harcamakta cimrilik edenler, sakın bunun kendileri için hayırlı olduğunu ve kendilerine kazanç sağlayacağını sanmasınlar. Aksine, bu cimrice davranış onların zararınadır. Çünkü yoksullardan esirgeyerek 
cimrilik ettikleri ne varsa, Diriliş Gününde bir ateş halkası olacak ve boyunlarına geçirilecektir. Zaten göklerin ve yerin mirası, Allah’ındır. Sizin olduğunu sandığınız servet ve zenginlikler, aslında size geçici olarak verilmiş birer emânettir. Gün gelecek, bu emânet sizden geri alınarak gerçek sahibi olan Allah’a dönecek, üstelik hepsinin hesabı bir bir sorulacaktır. Öyleyse, Allah’ın servetini O’nun istediği biçimde harcamalısınız. Unutmayın; Allah, yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Al-i imran/180)

Mal, silah ve fikir… Toplum için hayati öneme haiz üç unsur. Mal ekonominin can damarı, silah devleti ayakta tutan ve milletin güvenliğini sağlayan güç. Ve fikir… Toplumun dinamizmini ateşleyen soyut ideal ve gizli mekanizma.

İmdi bu üç unsur kimin ya da kimlerin ellerinde? Kimler hükmediyor dünyada paraya, ekonomiye veya yeraltı ve yerüstü kaynaklarına? Kimler belirliyor insanlara kendi ülkelerinde Allah’ın onlara rızık olarak bahşettiğini? Hangi şer odakları onları sömürüyor? Afrika’nın bir ülkesinde örneğin altın madeni var kimler çalıştırıyor oraları? Ortadoğunun petrollerini kimler sömürüyor? Mal, para, finans, ekonomi, tahvil, bono, dolar, euro, borsa hepsi bu cimrilerin elinde.

Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Şu iki haslet bir mü’minde bulunmaz:Cimrilik ve kötü ahlak.” (tirmizi,Birr 41) Anlayacağımız Müslüman cimri, olmaz, olamaz ve olmamalıdır. Olursa sıkıntılı bir inançtır onun bu hali. Gerçekten cimrilikten kaçınmak lazım. Nice topluluklar cimrilikleri kötü ahlakları ile birleşince helak oldu. Ad, Semud ve benzeri toplumların ileri gelen zengin, cimri ve ahlaksız yapılarıyla birleşince tarih sahnesinden silinmedi mi? Fakir fukaranın ahını almadılar mı? Hala da ezmeye devam ediyorlar. Ne sanıyoruz bu virüsler zenginlerin cimrilik ve kötü ahlaklarından türemedi mi? Zenginleri doyuramadığımız için fakirlik var.

Silahı korkaklar üretmiyor mu? Nereye kullanıyor korkaklar o silahları? Dünyanın dengesini bozmada nükleer ve kimyasal silahları üretip, mazlumlar üzerinde denemediler mi? Denemiyorlar mı?

Kime yaptırıyorlar o silahları? Fakir ülkelerden devşirdikleri zeki insanlara değil mi? Beyin göçüyle işleyen, akıllı bilim insanlarıyla bu işi yapıyorlar. Batıda en genç profesör ünvanına sahip rahmetli Oktay Sinanoğlu öyle derdi: “Bize bir takım kimyasallarla ilgili ödev verirlerdi. Biz günlerce tartışır yeni bir durum elde ederdik. Bir de bakardık ki, o tartışmaların neticesinde yeni bir füze icat edilmiş mazlum bir coğrafyanın halklarının üstüne bırakılmış.”

Maalesef dünyanın düzeni işte böyle bozuluyor değerli dostlar!

Hz. Ömer (r.a) efendimizin o meşhur sözünü hepiniz bilirsiniz: “Mal cimride silah korkakta fikir zayıfta olursa işler bozulur.” Gerçekten de dünyanın tam olarak pürmelali böyledir. Dünyanın düzeni bozuktur. Graudy’nin ifadesiyle “arıza olan batı medeniyeti” insanlığı bu noktaya getirmiştir. İnsana hayvan diye diye insan yerine koymamış, insanı konuşan hayvan (Descartes), düşünen hayvan (Aristo), toplumsal hayvan (Platon),cinsel hayvan (Sigmund Freud), ekonomik hayvan (Karl Marx) diye diye tüm insanlığı hayvanlaştıran bir eğitim sistemi ile bugünlere getirmiştir. Çünkü hayvan dedikçe daha iyi onları gütmüştür. İnsanı insan yerine koyan İslam’ın eğitimine insanlığın o kadar çok ihtiyacı var ki. Donanımlı Müslümanlar tez elden görev başına.

Şemsettin ÖZKAN

07.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.