KALPLERİ KAZANMAKLA KIRMAK ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VAR ONUN ADI ÜSLUP

(Toplumsal İlişkiler 1321)

فَقُولَا لَهُ قَوْلاً لَيِّناً لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ اَوْ يَخْشٰى
Fakat onunla tatlı dille konuşun, hikmetle ve ibret verici güzel öğütlerle onu hakîkate dâvet edin. Tartışmak gerektiğinde, kaba ve kırıcı davranmadan, gönül incitmeden konuşarak ona ayetlerimi tebliğ edin ki, belki bu sayede öğüt alır; yâhut en azından ilâhî azaptan korkup zulüm ve haksızlık yapmaktan çekinir.” (Taha/44)

Cahit Zarifoğlu; “kalpleri kazanmakla kırmak arasında, ince bir çizgi var. Onun adı; üslup”der. Gerçekten insanın üslubu sahibini göklere çıkardığı gibi yerin dibine de batırabilir.

             Üslup her şeydir. Kaç yaşına gelirsen gel, kiminle nasıl konuşacağını henüz öğrenemediysen bir hiçsin. Ağzınla kuş  tutsan bir işe yaramazsın. Öyle ki, insanın karakteri kullandığı üsluptan belli olur.

             Derviş Celal Er-ruhavi’nin ifadesiyle; “üslup kemalatın aynasıdır.” Üslup insanın kafa kağıdıdır yani kimliği. İnsanlar öyle fikir ayrılığından farklı düşüncelerinden ötürü birbirinden ayrılmazlar. Olsa olsa halden anlayamadıklarından, hemhal  olamadıklarından ya da dertleşemediklerinden birbirinden ayrılırlar.

        Üslup anlatma biçimi, deyiş ya da yapış biçimidir. Herkesin, her ülkenin ya da sanatçının bir tekniği, söyleyişi ve rengi, konuyu ele alış biçimi vardır. Buna usül de diyebilirsiniz. Bu usüller kişinin olgunlaşmada ne durumda olduğunun da ipuçlarını verir.

        İnsan her daim güzel üslup sahibi olmayı şiar edinmeli ve bunu asla bırakmamalıdır. Üslubu güzel olanları Nasrettin Hoca gibi söz ve davranışlarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hani Nasrettin Hoca’ya “yaşın kaç hocam?” demişler. Hoca; “40” demiş. Aradan dört beş sene geçince yine “hocam yaş kaç?” diye yeniden sormuşlar. Hoca; yine “40”deyince,“hocam dört beş sene önce de 40 demiştiniz”  dediklerinde hoca; “erkek adam sözünden dönmez” demiş.

Şemsettin ÖZKAN

07.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.