İYİ İNSANLAR KIRILDIKLARI ZAMAN SEVMEYİ BIRAKMAZLAR GÖSTERMEYİ BIRAKIRLAR

(Toplumsal İlişkiler 1075)

وَلَا تَحْسَبَنَّ اللّٰهَ غَافِلاً عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَؕ اِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فٖيهِ الْاَبْصَارُۙ
Sakın sanma ki; Allah zalimlerin yaptıklarından gafil (habersiz ve ilgisiz)dir. Sadece onları, gözlerin dehşetle döneceği (korku ve şaşkınlıktan bakışlarına baygınlık geleceği) bir güne kadar ertelemektedir.” (İbrahim/42)

Hani derler ya “pireye kızıp da yorganı yakmak” deyimi gereksiz bir şeye öfkelenip daha değerli ve önemli şeyleri terketmeyi ifade etmek için kullanılan bir ifadedir. Bunu farklı bir bakış açısıyla ele alalım. Örneğin mevzuya bir de; “pireye kızsa da, yorganı yakmamak” anlamında bakalım.

Halikarnas Balıkçısı der ki; “iyi insanlar kırıldıkları zaman sevmeyi bırakmazlar, göstermeyi bırakırlar.” Yani sevmek gibi yüce bir duygu bırakılabilir mi birilerine kırılarak, gücenerek. Lakin bu kırılıp dökülmelerin bir sonucu olmaz mı? Elbette olacaktır gel ve lakin artık, sevgi yüklü o insanlar, sevgilerini göstermekten imtina edecekler, içlerine atacaklar, sevgilerini belki de bir sır gibi saklayacaklardır.

Aslında hiçbir şey gizli kalmaz kalmasına da, insanı güçten kuvvetten kesen bir takım alınmalar vardır. Bu yüzden bir suskunluk, sessizlik kaplayıverir işte ortalık yeri. Böyle bir görünüm de herhalde normaldir.

Ne yani kırılanın, gücenenin zil takıp oynaması mı lazım? Hayır, hayır, zil takıp oynaması elbette gerekmiyor. Ama koca bir insanlık ailesinin, hatta canlılar dünyasının, en önemli duygusu sevgiyi, nasıl yok var sayarız? Sevgi yok olmaz olmasına da, sevgiyi esirgemek, sevgi yoksulluğu, sevgiyi insanlara gösterememek gibi tehlikeyle karşı karşıyayız. Kırılınca sevginin bırakılmaması kadar sevginin gösterilmesi, söylenmesi de elzemdir.

Şemsettin ÖZKAN

06.06.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.