HAYATTA EN BÜYÜK KAYIP ÖLÜM DEĞİL YAŞARKEN İÇİNİZDE ÖLENLERDİR

(Toplumsal İlişkiler 481)


مَا عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ وَمَا عِنْدَ اللّٰهِ بَاقٍؕ وَلَنَجْزِيَنَّ الَّذٖينَ صَبَرُٓوا اَجْرَهُمْ بِاَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Sizin sahip olduklarınız tükenir, biter. Allah katındakiler ise bâkidir, tükenmez. Biz, sabrederek mücadele edenlere, devamlı, bilinçli olarak işlemeye devam ettikleri amellerin en güzelini, en değerlisini ölçü alarak kesinkes mükâfatlarını vereceğiz.” (Nahl/96)

Robin Sharma’ya ait çok güzel bir söz var;“ölüm hayatttaki en büyük kayıp değildir. En büyük kayıp yaşarken içinizde ölenlerdir.” Ölmek mukadder bir olay, asıl konu insanların birbirini kırarken, gücenirken, kırılırken yaşarken içinde öldürdüğü dost bildikleri, bir zamanlar çok ama çok sevdikleri. Mevzu bu.

Biliyor musunuz dostlar dostlar hep en çok sevdikleriyle imtihan olunur. İnsana yabancıdan ya da bir düşmandan bir kötülük gelse onu sineye çeker lakin çok sevdiğinden, dost bildiğinden geldi mi buna dayanamaz.

Sebep nedir acaba? Niye böyle bir davranış içine giriyoruz ki? Sebep çok basit yabancı ve düşman olandan bir beklentimiz yoktur, ama sevdiklerimizden, üzerine titrediklerimizden, dostlarımızdan beklenti içine girmemizden kaynaklanıyor. Hele bir de çok beklentiniz varsa, dünyanın en huzursuz insanısınız desem, inanın abartmamış olurum.

Ölümü kayıp olarak değerlendiriyoruz aslında bilhassa o üstüne toz konduramadıklarımız, çok sevdiklerimiz, dostlarımız aramızdan ayrılınca badem gözlü yapıyoruz onları. Ama yaşarken içimizde öldürdüklerimize ne demeli? İnsanı yaşayan bir ölüye çeviren, vefasız, ihanet eden, kıymet bilmeyen dostlara sevdiklerimize ne demeli? Aslında hiçbir şey dememeli dostlar, beklenti ibresini çok fazla yukarılarda tutmalıyız. Onlarda hata edebilir, bizde hata edebiliriz diyerek affetmeliyiz. Çünkü affetmek büyüklüğün şiarındandır. Bu kadar kolay mı hocam, evet bu kadar kolay. Yahu insan boğazına kadar hatalarla doluyken, hatasız kul yokken biz ne diye kendimizi yok asla hata olmaz diye kendimizi paralayalım?

Şemsettin ÖZKAN

09.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.