GELİRKEN HERKES GÜZEL                                      GİDERKEN BELLİ OLUR KARAKTER

(Toplumsal İlişkiler 1097)

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُؕ اِدْفَعْ بِالَّتٖي هِيَ اَحْسَنُ فَاِذَا الَّذٖي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَاَنَّهُ وَلِيٌّ حَمٖيمٌ
(Elbette) İyilikle kötülük asla bir olmaz. Sen (insanları Hakka davet ederken, şahsına yapılacak) kötülükleri en güzel şekilde karşıla (ve savuşturmaya çalış). O zaman (bir de bakarsın ki)
aranızda düşmanlık bulunan kimse bile, sanki sıcak ve sadık bir dost oluvermiştir.” (Fussilet/34)

Atalarımız “dost kötü günde belli olur” demişler. Yanlış da değil. Kime ait olduğu yazmayan bir sosyal medya paylaşımında deniyor ki; “gelirken herkes güzel giderken belli olur karakter.”

            İnsan olanlar zor zamanlarda ortaya çıkarlar. İyi gün dostu çok olur. Sorun; sıkıntı, dert paylaşımlarında yanımızda sıcacık dostlar bulmada. İnsan üzüntülü, tasalı, kederli olduğu zamanlarda yanında dertlerine ortak olacak birilerini arar durur bu insanlar candan dost olanlardan başkaları değildir.

        Mühim olan sütten çıkmış ak kaşık olmak değil, çıktığı sütü temiz bırakabilmek. Önemli olan her hâlükârda insan olarak kalabilmek. Cahit Zarifoğlu; “geceyi boşverin, hepinize iyi insanlar diliyorum” derken yerden göğe haklıdır. Gelirken insan olarak gelmeye geldin de, giderken de insan olarak gidebiliyor musun? İşte bütün mesele bu.

Şemsettin ÖZKAN

28.06.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.