DERDİ DÜNYA OLANIN DÜNYA KADAR DERDİ OLUR

(Toplumsal İlişkiler 793)

اَلْهٰيكُمُ التَّكَاثُرُۙ
“Daha çok mal, servet, makâm, şöhret elde etme tutkusuna kapılarak dünyanın gelip geçici zevklerini çoğaltma yarışı ve bunlarla birbirinize karşı üstünlük taslama hastalığı, sizi öylesine derin bir gaflete düşürdü, insânî ve ahlâkî değerlerden uzaklaştırarak o kadar oyaladı ki,” (Tekasür/1)

Ah yalan dünyada, yalan dünyada, yalandan yüzüme gülen dünyada, irengi gözümde solan dünyada” derken Neşet Ertaş, aslında dünyanın öyle çok önem verilecek bir tarafının olmadığını ifade etmiyor mu? Gelin görün ki insanoğlu dünyayı gözünde o kadar büyütüp yüceltiyor ki, sanki dünyaya çakılı hiç ölmeyecekmiş gibi hareket ediyor.

Yunus Emre; “derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur” derkenasıl yatırım yapılması gerekenin dünyadan sonra gelecek ahiret hayatı için yapılması gerektiğini vurgulamıyor mu? Dünyaya daldın mı çıkamazsın içinden demek istiyor. Dünya öylesine oyalayıcı özelliklerle bezenip süslenmiş ki, bir anlık gaflet insanı o cihete yönlendiriveriyor. Öyle ki, dünya süslü püslü gelinlik içinde, herkese göz kırpıp, lakin kimseyle evlenmeyen bir kadın gibi cazibesiyle herkesi büyülüyor.

Kimse de bu dünya milyarlarca yıllık ihtiyar biri değil miydi diye akıl fikir yürütmüyor. Doludizgin peşinden habire koşturup duruyoruz.

Dünyanın derdi hiç biter mi? Mümkinatı yok. Dertler birbirini kovalar. Biri biterken diğeri başlar. Ne zaman meşguliyeti bitmiş ki insanın? Bir açgözlülük saplantısı içinde yaşayıp gidiyoruz işte. Yukarıda geçen ayet şu şekillerde de tercüme edilmiş:

“(Servet, aşiret, parti ve şan şeref gibi konularda) Çoklukla (ve çoğunluğa sahip olmakla) övünüp avunmak, sizi (sürekli) 

oyalayıp gaflete sevk etmişti. (Kendinizden geçirmişti.)

Çok mal ve evlada, kalabalık kabile ve aşirete, hesapsız servet ve zenginliğe, toplumun çoğunluğuna dayalı güce sahip olmak, övünmek-üstünlük taslamak sizi gaflete düşürerek, Allah’ın nimetlerini, ilahi huzurda hesaba çekilmeyi unutturdu.”

Şemsettin ÖZKAN

27.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.