BİR GÜZEL KALP BİN GÜZEL YÜZDEN İYİDİR

(Toplumsal İlişkiler 1446)

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًؕ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِؕ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
“(Ey Beni İsrail ve tüm nankör ve hain kimseler!) Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı (kesildi). Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan (kendiliğinden akan) ırmaklar kaynamaktadır, öyleleri vardır ki (kırılıp) yarılır da, ondan sular çıkıp fışkırır, öyleleri de vardır ki Allah korkusuyla (aşağıya) yuvarlanır. Allah (ne tabiattaki olaylardan ne de sizin) yaptıklarınızdan gafil (habersiz) değildir.” (Bakara/74)

İyi bir kalp mi, yoksa güzel bir yüz mü? Elbette insanoğlu ikisine de meftundur. İkisi de karşılarındakini çaresiz bırakıp cezbederler. İyi kalpten sadece iyi şeyler çıkabilir, kötü şeyler söz konusu olamaz. Ama güzel bir yüz öyle midir?

               Elbette güzel yüzden de iyi şeyler çıkabilir. Ama bunun garantisi yok. Kötü şeyler de olabilir.Shakespeare’in; “bir güzel kalp, bin güzel yüzden iyidir” sözünü de, sanırım bu minvalde değerlendirmek iyi olacak.

                Zira bireylerin ve toplumların iyiliğe meyli ancak iyi niyet, samimiyet, içtenlik daha doğrusu iyi bir kalple mümkün olacaktır. Yoksa güzel bir yüze sahip olmak yeterli değildir.

                Bu yüzden sevgi çok güzel bir söz, lakin dilinde değil, yüreğinde olanlar için. Şu âlemde insan gönlünü minnettarlıkla dolduracak her ne var ise onu görecek göz, hissedecek kalp, söyleyecek dil, paylaşacak yürekten bizi mahrum edip de dar gönüllülükle cezalandırma Rabbim! Nankör ve bencil insanların içlerini kemiren doyumsuzluktan sen bizi muhafaza buyur ya Şekûr! (az iyiliğe çok mükafat veren ve rızasıyla yapılan iyiliklerin fazlası ile karşılık veren manasına gelmektedir. Diğer bir anlamında ise kendi rızası ile yapılan iyi işleri, çok fazlasıyla karşılayan Yüce Mevlamızdır şeklinde açıklanmaktadır.)

            Kalbi güzel insanları hayatımızdan eksik etme Allahım!

Şemsettin ÖZKAN

11.06.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.