BENİ HEMEN ANLAMALISIN ÇÜNKÜ BEN KİTAP DEĞİLİM ÇÜNKÜ BENİ ÖLDÜKTEN SONRA KİMSE OKUYAMAZ YAŞARKEN ANLAŞILMAYA MECBURUM

(Toplumsal İlişkiler 1358)

وَاِذْ اَخَذَ اللّٰهُ مٖيثَاقَ الَّذٖينَ اُو۫تُوا الْكِتَابَ لَتُبَيِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَكْتُمُونَهُؗ فَنَبَذُوهُ وَرَٓاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهٖ ثَمَناً قَلٖيلاًؕ فَبِئْسَ مَا يَشْتَرُونَ
“Hani Allah, kendilerine kitap verilenlerden, “Bu kitabı bütün hükümleriyle insanlığa bildirecek, onu asla gizlemeyeceksiniz! Özellikle de, geleceği müjdelenen Son Elçi geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz!” diye söz almıştı.Ama onlar, antlaşmayı hiçe sayarak onu kaldırıp arkalarına atıverdiler ve Allah’a verdikleri sözü; servet, makam, şan, şöhret gibi basit menfaatlerle değiştirdiler. Ne kötü bir alışveriş yapıyorlar!” (Al-i imran/187)

Hani derler ya sütten çıkmış ak kaşık gibi olmak diye. Lakin mesele  bu değil, mesele içinden çıktığın o sütü, her daim ak bırakabilmektir.

           Oğuz Atay’ın; “beni hemen anlamalısın. Çünkü ben kitap değilim. Çünkü beni öldükten sonra kimse okuyamaz. Yaşarken anlaşılmaya mecburum” demesi, kadrü kıymetimi anlayacaksan şimdi anla, öldükten sonra; “ah, vah, rahmetli ne iyi insandı” demenin, hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur anlamına gelir. Hani atalarımız da; “ kör ölür badem gözlü olur, kel ölür sırma saçlı olur” demişler ya, o hesap işte, bir şeyin değeri maalesef elden gidince anlaşılıyor.

           Kimse elindekinin kıymetini bilmez sahip olduğu sürece, ama bir gün elinden uçup gittiğinde tek bir söz söyler; “keşke!” İnsan böyle bir varlık işte. Jetonu hep geç düşer. Anlayana kadar köprünün altından çok sular geçer.

           İnsanoğlunun enterasan sorunlarından biri de ‘hayatta anlaşılamamaktır’ desek, yalan olmaz. İnsan bazen hayatının kavgayla geçip gitmesinden aşırı derecede yorulur. Sadece istediği anlaşılmaktır. Yeter ki önüne kendisini anlayan biri çıksın. Ama onu da bulamaz çoğu zaman yalnızları oynar.  

          George Orwell’in; “insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu belki de” sözü, enterasan değil mi? Evet sevilmeyi, sevmeyi istemiyor değil insanoğlu lakin anlaşılmayı daha çok istiyor gibime geliyor sanki. Ama anlaşılmanın olabilmesi için karşısında halden anlayan birine ihtiyaç var. Halden anlayabilmek için de karşıdakini öylece sevmek gerek.

Şemsettin ÖZKAN

15.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.