BEN RAZI DEĞİLİM HİCRANA GAMA GARİP GÖNLÜMÜ HALDEN HALE SALAN VAR

(Toplumsal İlişkiler 1150)

وَلَا تَتَمَنَّوْا مَا فَضَّلَ اللّٰهُ بِهٖ بَعْضَكُمْ عَلٰى بَعْضٍؕ لِلرِّجَالِ نَصٖيبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَلِلنِّسَٓاءِ نَصٖيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَؕ وَسْـَٔلُوا اللّٰهَ مِنْ فَضْلِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلٖيماً
“Bir de Allah’ın sizi birbirinizden üstün kıldığı şeyleri, hasretle arzu etmeyin. Erkeklerin kazandıklarından bir nasipleri olduğu gibi, kadınların da kazandıklarından bir nasipleri vardır. Siz sadece Allah’ın lütfundan isteyin. Çünkü Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Nisa/32)

TRT’nin sevilen “Gönül Dağı” adlı dizisinin bilge dedesi Ciritçi Abdullah, atına binerken dudaklarından Aşık Sümmani’ye ait şu sözler dökülüverir:

Ben razı değilem hicrana gama
Garip gönlüm haldan hala salan var
Sabavetten beri bir yol gözlerim
El zanneder uzahlarda kalan var.

Gözümden akıttım kanlı yaşımı
Kurtarmadım karametten başımı
Gönül kalesinin mermer taşını
Hicran kalemiyle kırıp delen var.

Dere kenarında ufacık taşlar
Nedir bu feleğen ettiği işler
Deryada balıklar semada kuşlar
Dedim belki yar yanından gelen var.

Sümmani’yem ya Rab gönlüm hoş eyle
Ya sabır ver ya bağrım taş eyle
Ya bir çift kanat ver ya bir kuş eyle
Tez ulaşam yar bağında talan var.

         Sevgiliden uzak ve ayrı kalmanın acısını mısralarında özlemle dile getiren Erzurum’lu aşık Sümmani’nin bu türküsünde, elem ve acı vardır. Ayrılığın açtığı onulmaz yara vardır türküde. Çocukluk yıllarından beri bir ceylan gözlüye, meftun olduğu anlaşılmaktadır. Sıkıntıdan başını kaldıramayan ozanımızı, bir halden bir hale sokan sevdiği vardır. Bu yüzden granitten örülmüş mermer kalesini bile, bu hicran ateşi delmektedir. Her ne kadar uzaklarda da olsa, hep sevdiğini düşündüğünü, bağrının onun ateşiyle yanıp tutuştuğunu, bu yüzden de, bir an evvel sevdiğinin diyarına gitmesi  gerektiğini, mısralarında anlatır durur.      

Şemsettin ÖZKAN

20.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr
2-kuranmeali.com
3-tr.wikisource.org
4-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.