İNSANLAR YANLIŞ YAPTIKLARI İNSANLARI SIRF YAPTIKLARI YANLIŞLA YÜZLEŞMEMEK İÇİN HAYATLARINDAN ÇIKARIRLAR

(Toplumsal İlişkiler 1362)

بَلِ اتَّبَعَ الَّذٖينَ ظَلَمُٓوا اَهْوَٓاءَهُمْ بِغَيْرِ عِلْمٍۚ فَمَنْ يَهْدٖي مَنْ اَضَلَّ اللّٰهُؕ وَمَا لَهُمْ مِنْ نَاصِرٖينَ
“Gel gör ki haksızlık edenler, bilgisizce kötü arzularına uydular. Allah’ın saptırdığını kim doğru yola eriştirebilir? Onlar için herhangi bir yardımcı yoktur.” (Rum/29)

Yine kime ait olduğu yazmayan bir sosyal medya paylaşımında; “insanlar; yanlış yaptıkları insanları, sırf yaptıkları yanlışla yüzleşmemek için, hayatlarından çıkarırlar” denilmesi, ne kadar ilginç değil mi?

           Yani bir adam haksızlık ediyor birine, yaptığı zulüm ya da haksızlığı ortaya çıkmasın diye örtbas ediyor sırf egosunu tatmin için. O dürüst, doğru ve güzel insanı hayatından siliyor.

            Maalesef bu tür insanlar hiç de azımsanmayacak kadar az değiller. Çıkarların ya da menfatlerin havada uçuştuğu şu insafsız çağın girdabında, böyle bir olguyla karşılaşmak her an mümkün.

             Önce insan böyle yapınca asıl haksızlığı ya da zulmü kendine yapıyor ama kaç kişi bunun farkında? Değiller çünkü ruhsal zeka yok böylelerinde.

             Ruhsal zeka, Peygamberlere özgü bir anlayış biçimidir. Bunlar adildir, dürüsttür, eğriye eğri, doğruya doğru derler. Haksızlık yapmazlar, kul hakkı yemezler. Çıkarları için yalan söylemezler. Sadece Allah’a kulluk ederler. Anlayacağınız bu tür zekaya sahip olanların kurnazlıkla alakaları falan yoktur. Tercihleri haktan, hukuktan yanadır her daim. Dikkat ediniz bu tip insanlar ilk insan ve ilk Peygamberden bugüne dek iman edip, güzel davranışlarda (salih amellerde) bulunmuş insanlığın yüz akı olmuş güzide insanlardır.

            Böyle insanlar yaptığı yanlışla yüzleşmemek için yanlış yaptığı insanla sırf yüzleşmemek için hayatından asla çıkarmadıkları gibi, tam tersine ona bir de yanlışını söylediği için; “Allah razı olsun” derler. Gerçek insanlık abideleri bunlardır. Bizim için en güzel örnek alınması gerekenler de bu ahlaki karakterde olanlardır.

Şemsettin ÖZKAN

19.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.