İNSANLAR İKİYE AYRILIR VAKTİNİ BEŞE AYIRANLAR VAKTİNİ BOŞA AYIRANLAR

(Toplumsal İlişkiler 269)


فَاِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلٰوةَ فَاذْكُرُوا اللّٰهَ قِيَاماً وَقُعُوداً وَعَلٰى جُنُوبِكُمْۚ فَاِذَا اطْمَأْنَنْتُمْ فَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَۚ اِنَّ الصَّلٰوةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ كِتَاباً مَوْقُوتاً
Namazı bitirdikten sonra; gerek ayakta dururken, gerek 
otururken ve gerekse uzanıp yatarken, yani her an ve her yerde, söz ve eylemlerinizle sürekli Allah’ı anın. Yeniden güvenli bir ortama kavuşunca da, namazı önceden olduğu gibi zamanında ve eksiksiz kılmaya devam edin. Çünkü namaz, bütün inananlar için vakitleri belirlenmiş farz bir ibâdettir.” (Nisa/103)

Üstat Necip Fazıl; “camiye henüz dikeyken gel, yatay olarak zaten geleceksin,” derken bize namazın % yüz yapılması gereken bir ibadet olduğunu anlatır. Yine “insanlar ikiye ayrılır: Vaktini beşe ayıranlar, vaktini boşa ayıranlar” derken de, namaz ibadetinin önemine çok kuvvetli bir vurgu yapar.

Yani namaz bir yana dünya bir yana. Zamanına günde beş vakit ayırarak katma değer katanlar, Yaratıcısını günde beş kez hatırlayarak hayatına anlam kazandıranlar, namazda buluşuyorlar.

Namaz gerçekten farklı bir ibadet. Yaratanla hiç ama hiç irtibatı koparmamak. Güne daha güneş doğmadan namazla başlamak, sonra dünya meşgalesine girmek ve akabinde öğle namazıyla Allah’ı anmak. Sonra yeniden dünya uğraşlarıyla hayatın içine dalmak ve ikindi namazıyla yeniden yüce Yaratıcıyla buluşmak. Sonra günün batışıyla akşam ve uykuya dalmadan yatsı ezanıyla Allah’a yöneliş ona, (salat=namaz= dua.) Ne muhteşem bir serenomi.

Namaz kılmanın Allah’a kulluk etmede en iyi yol olduğunu hem Kuran-ı Kerim’de hemde yeryüzüne gönderilmiş Allah’ın elçileri vasıtasıyla biliyoruz ancak bilmediğimiz bir kaç yönü daha çıktı. İşte yapılan araştırma ve namaz kılmanın kulluk vazifesinin yanı sıra insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri….

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi’nde yapılan bir bilimsel araştırma, secde etmenin insanı kanserden koruduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayla ayrıca secdenin hamile kadınlar için de oldukça yararlı olduğunu ve ceninin şekil bozukluğuna uğramasını engellediğini, bunun yanında yine birçok bedensel ve psikolojik hastalıklara iyi geldiği tespit edildi. Işın Teknolojisi Merkezi Bölüm Başkanı Biyoloji profesörü Muhammed Ziyaeddin Hamid, bu çağda insanların her yönden elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve bu nedenle daha fazla ışın aldığını belirterek, vücutta biriken bu yükün mutlaka dışarı atılması gerektiğini bildirdi. Araştırma sonucu vücutta biriken elektromanyetik yükün ALLAH’a secde ile dışarı boşaltıldığının belirlendiğini dile getiren Mısırlı bilim adamı; bilimsel araştırmaların insan boyunun küçüldükçe elektromanyetik dalgalara uğrama oranının daha da azaldığını gösterdiğini söyledi. Yedi azanın yerle teması enerjiyi boşaltıyor. Secde halinde olan bir insanın yedi organının yerle temas etmesinin boşaltımı hızlandırdığını ve bunun yorgunluk ve bazı hastalıklara iyi geldiğini ifade etti. Araştırmaların elektrik yükünün vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması için secde anında kıbleye dönmek gerektiğini gösterdiğini bildiren Profesör Ziyaeddin, Kabe’nin yeryüzünün merkezi olduğunu ve yeryüzünün merkezine yönelmenin vücuttaki elektrik yükünü dışarı atmak için en uygun pozisyon olduğunu söyledi. Beş vakit farz namazın vücuttaki elektrik yükünün dışarı atılması için yeterli olduğunu belirten Mısırlı bilim adamı, uyku esnasında vücutta oluşan unsurların sabah namazıyla dışarı atıldığını ve insanın güne sağlıklı ve canlı bir şekilde başladığını kaydetti. Öğle, ikindi ve akşam namazlarının günün yorgunluğunu ve stresini azalttığını ve insana psikolojik bir rahatlama sağladığını söyleyen Profesör Ziyaeddin, Yatsı namazıyla gün boyu vücutta oluşan yükün geri kalanının dışarı atıldığını ve insanın rahat bir şekilde uykuya dalmasının sağlandığını belirtti.

Ne mutlu vaktini beşe ayıranlara…

Şemsettin ÖZKAN

26.02.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-ahaber.com

İNSANLAR İKİYE AYRILIR VAKTİNİ BEŞE AYIRANLAR VAKTİNİ BOŞA AYIRANLAR” için 1 yorum

  1. Atalarımız da kıl beşi, kurtar başı demişler. Kurtuluşumuz vesile olacak olan namaz ne güzel bir nimettir. Müstefid olanlardan eyle bizi Allahım. Amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.