İLGİ GÖRMEYEN HER ŞEY ÖLÜR DUYGULAR İLİŞKİLER HATTA ÇİÇEKLER BİLE

(Toplumsal İlişkiler 1291)

وَلَنْ تَسْتَطٖيعُٓوا اَنْ تَعْدِلُوا بَيْنَ النِّسَٓاءِ وَلَوْ حَرَصْتُمْ فَلَا تَمٖيلُوا كُلَّ الْمَيْلِ فَتَذَرُوهَا كَالْمُعَلَّقَةِؕ وَاِنْ تُصْلِحُوا وَتَتَّقُوا فَاِنَّ اللّٰهَ كَانَ غَفُوراً رَحٖيماً
“Gerçi birden fazla kadınla evlendiğiniz takdirde, ne kadar isteseniz de, eşleriniz arasında her birine hak ettiği ilgi ve şefkati gösterme konusunda tam olarak adâleti sağlayamazsınız; o hâlde, birden fazla kadınla evliliğin omzunuza yükleyeceği sorumluluğun bilincinde olun; eşleriniz arasında tam olarak adâleti sağlayamasanız bile, hiç değilse, bütün ilginizi içlerinden birine
 yöneltip de, diğerini tamamen ihmal etmeyin!Unutmayın; eğer 
elinizden geldiğince yanlışlarınızı düzeltir ve günaha düşmekten titizlikle sakınıp korunursanız, bilin ki, Allah çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.” (Nisa/129)

İlgi, (alaka) göstermek insan ilişkilerinin merkezine yerleştirilecek bir kavramdır. İlgilenmek sevgiyle olur.

Sevmezsen bir şeyi onunla ilgilenmekten de uzak kalırsın.     

          Sigmund Freud; “ilgi görmeyen her şey ölür. Duygular, ilişkiler, hatta çiçekler bile” derken, yediden yetmişe herkesin ilgi istediğini açıkça ortaya koyar. İlginin olmadığı bir yerde bir otun dahi yetişmeyeceğinin aşikar olduğunu anlatır bize.

          Sevginin göstergesi ilgi değil midir dostlar? İlgi ayna gibidir gösterirse insan, yansımasını da elbette görecektir. Ernest Hemingway; “kadını geçimsiz yapan sevgisizlik, sevgisini yok eden ise ilgisizliktir” derken, sevgi ve ilgiyi et ve tırnak gibi görür ve birbirlerinden asla ayrılmaması gerektiğini vurgular.

         Burada önemle üzerinde durulan bir konu da sevginin izhar edilmesidir. Yani birinin birine sevdiğini açıkça söylemesidir. Sevgili Peygamberimizin bir hadisine göre Enes İbni Mâlik radıyallahu anh şöyle dedi:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in huzurunda bir adam vardı. Bir başka şahıs ona uğrayıp geçti. (Arkasından, Hz. Peygamber’in huzurundaki kimse):
– Ey Allahın Resûlü! Ben bu kişiyi gerçekten seviyorum, dedi. Peygamber aleyhissalâtü ve’s-selâm:
– “Peki, sevdiğini ona bildirdin mi?” buyurdu. Adam: 
– Hayır, dedi. Hz. Peygamber:
– “Ona bildir” buyurdu. Adam derhal kalkıp o şahsın arkasından yetişti ve:
– Ben seni Allah için seviyorum, dedi. O da: 
– Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin, karşılığını verdi. (Ebû Dâvûd, Edeb 113)

         Maalesef bu konuda toplum olarak dilimiz biraz ketum desem yalan olmaz. Bırakınız birisine böyle demeyi insanlar kendi eşlerine, çocuklarına, anne babalarına, arkadaş,akraba ve yakın dostlarına bile söyleyemiyor. Bunu söylemek ona ilgi göstermek demektir. Hediye almak ilgi göstermek demektir. Selam vermek, güleryüzle karşılamak bile ilgi göstermenin  ta kendisidir. Etrafına pozitif enerjiler yaymaktır bu davranışlar.

         O halde her şeyi canlı tutmak için; ilgiyi hiç kimseden, hiçbir şeyden, esirgemeyelim. Unutmayalım ki, ilgi demek sevgi demek, saygı demek ve hayatın olmazsa olmazı demektir. Yukarıda geçen ayeti de lütfen başka mecralara çekerek değil, konuyla irtibatı yönünden bir kez daha inceleyelim. Ayette söz konusu edilen diğer durumlar, bambaşka bir yazı konusudur. 

Şemsettin ÖZKAN

08.01.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmealcom

3-pixabay.com

4-islamveihsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.