HALDEN ÂLÂ HALSİZLİĞİM SÖZDEN ÂLÂ SESSİZLİĞİM YA RABBİ BEN SENİNLE OLDUKTAN SONRA UMRUMDA DEĞİL KİMSESİZLİĞİM

(Toplumsal İlişkiler 1154)

وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِؕ وَكَفٰى بِاللّٰهِ وَكٖيلاً
(Her girişiminde ve her süreçte sadece) Allah’a tevekkül et; (çünkü) Vekîl olarak Allah yeterlidir. (O Kendine sığınan sadıkları koruyup kollayacaktır.)” (Ahzab/3)

Hz. Mevlana; “hâlden âlâ halsizliğim sözden âlâ sessiz-liğim ya Rabbi ben seninle olduktan sonra umrumda değil kimsesizliğim” sözüyle,  sanki bize ‘Allah ile olduktan sonra, kula ne gam ne keder olsun, yeter ki, yar ve yardımcın Allah olsun’ mesajını vermektedir. 

            Şunun altını kalın çizgilerle çizmek lazım. Başımıza gelen, gelmiş, gelecek olan herşey yüce Allah’tandır. Aklınıza ne gelirse gelsin, olumlu ya da olumsuz gözüken şeyler herbiri Allah’ın bir sınavıdır.  Biri Hz. Ali efendimize sorar; “başımıza gelenler imtihan mı ceza mıdır?” diye. Şöyle cevap verir: “Eğer bizi Allah’a yaklaştırıyorsa imtihandır, uzaklaştırıyorsa cezadır.” Algılarla hayatına yön çizenler bu sözü iyi etüt etmelidir. Yani veren de Allah, alan da Allah, noktasına gelmedikten sonra, Hz. Ali efendimizin verdiği cevapla karşılaşacaksın. Herhalükarda Rabbinin sınavında olduğun noktaya gelmek zorundayız bir Müslüman olarak. Yoksa yüce Yaratan’dan uzaklaşmış pozis-yonuna düşeriz ki bunun vahim sonuçlarına katlanmak mecburiyetindeyiz.

       Derdini sev arkadaşım! Allah’ın sana bir ikramıdır. Sakın of bile deme! Yüce Yaradan’ın imtihanıdır. Onun lütfu da hoştur, kahrı da hoştur. Verirse de vermezse de O’ndan gelen her şeye eyvallah demek boynumuza borçtur.

       İmtihan içinde imtihan vardır. Derlenip toparlanmalı ki insan, küçük bir imtihana kendini satmamalı. Bazen Allah iki kez sınav yapar, demek ki, birincisinden kaldın ki, ikinci sınava tabi tutuluyorsun. Sen yeter ki Allah’a güven, tevekkül et! O ne güzel vekildir ve zorluklar karşısında da ne güzel yardımcıdır.

Şemsettin ÖZKAN

24.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.