GECELERİMİZİ AĞIRLAYAMAZ OLDUM

(Toplumsal İlişkiler 1280)

وَكَمْ مِنْ قَرْيَةٍ اَهْلَكْنَاهَا فَجَٓاءَهَا بَأْسُنَا بَيَاتاً اَوْ هُمْ قَٓائِلُونَ
“Biz nice kentleri(n insanlarını yaptıkları yüzünden) yok ettik. Azabımız, onları, ya (Lut kavminde olduğu gibi) geceleyin ya da (Şuayb kavmindeki gibi) öğlen uykusu sırasında yakalayıverdi.” (Araf/4)

Cahit Zarifoğlu; “gecelerimizi ağırlayamaz oldum”derken, aslında gecenin hiç de öyle hafif siklet olmadığını söyler bize. İçinde kimbilir ne dertler barındırıyor? Nereden bileceğiz ki secdeye kapanmış nice tövbekarlara tanıklık ediyor? Ya da nice kötülükleri, günahları örtüyor o geceler, ah o geceler…

        “Söylenilmemiş mısralar bilirim, hüzün dolu yağmurlu gecelerde,” derken haksız mı Ümit Yaşar Oğuzcan? Geceler ah o geceler; sevgilinin endamını daha güzel, düşmanı daha kuvvetli, dertleri daha büyük ve mutluluklarımızı da daha küçük gösteren geceler. Karanlığı daha koyu gösterip,  yıldızları parıl parıl parlatan geceler. Ah geceler ah geceler, karartmışsınız  gözlerinizi yine, belli ki hırpalayacaksınız gönlümü iyicene…  Geceye seslenir Hz. Şems de;“uzan uzanabildiğin kadar ey gece! Şimdi dolunay uykudadır.” Gece ve gündüz aynı anda yaşanır dünyanın bir yerlerinde. Ama herkesin karanlığı da farklıdır aydınlığı da…

         Geceleri ağırlamak kolay değildir öyle. Gecenin sırrına vakıf olmak gerekir herşeyden önce. Nazan Bekiroğlu; “gecenin sırrına mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklar vakıf olur” demekle çok haklıdır. 

         Gece sır kapılarını yüreklerinde acı barındıranlara açıyor.  Bu yüzden olsa gerek gecenin sırlarına vakıf olanlar mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklar erişebiliyor.Geceler uykudan çok uyanıklık içeriyor. Sevgili Peygamberimize mutlaka yapması emredilen teheccüt (gece) namazı, yukarıda geçen ayette Hz. Musa’nın geceleyin İsrailoğullarını denizi yarıp geçirme    operasyonu, Hz. Lut’un gecenin bir kesitinde kendisine inananlarla bulunduğu şehri terketmesi eylemleri, gecenin hiç de pasif bir uyku dilimi olmadığını, tam tersine aktif ve eylem yüklü olduğunu gösteriyor.

        Hasılı gecelerden korkulur. Karanlık bastığı zaman gecenin kötülüğünden Allah’a sığınmak da lazım. Gecelere ister olumlu manada yaklaşın, isterseniz olumsuz manada yaklaşın, ağırlamanın hiç de kolay olmadığının sanırım farkına varmışsınızdır.

Şemsettin ÖZKAN

28.12.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.