ÇOBANIN KAVAL SESİNE KANIP YAYLAYA GİTTİĞİNİ ZANNEDEN KOYUNLAR MEZBAHAYA GİTTİKLERİNİ HİÇ BİR ZAMAN ANLAYAMADILAR

(Toplumsal İlişkiler 1415)

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّ وَعْدَ اللّٰهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَاࣞ وَلَا يَغُرَّنَّكُمْ بِاللّٰهِ الْغَرُورُ
“Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah’ın va’adi Hakk’tır (her dediği olacaktır); öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve (şeytan gibi birtakım) aldatıcı(lar) da, (Kur’an’ın ayetlerini, Peygamberin hadislerini istismar edip eğrilterek ve kendisine Hakk dostu havası vererek) sizi Allah ile aldatmasın. (Bundan sakının ki, en yaygın ve maalesef saygın bir sahtekârlıktır.)” (Fatır/5)

             Bir Sümer atasözü der ki; “çobanın kaval sesine kanıp yaylaya gittiğini zanneden koyunlar, mezbahaya gittiklerini hiçbir zaman anlayamadılar.” Maalesef aldanan aldanana.

            Şu kısacık ömründe kimler aldatmadı ki insanı? Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, devir; tilkiyle plan yapıp, kurtla avlanan, sonra da koyunla oturup yas tutanların devri. At izi it izine karıştı. Kimin ne mal olduğu belli değil. Kim ne iş yapar, kiminle iş tutar, yaptığı kimin işine yarıyor, bir bilebilsek anlayacağız ne mal adam olduğunu. Öyle profesyonel hareket ediyorlar ki, Kazım Karabekir Paşa’nın; “öyle puslu ki hava, Şeytan bile Müslüman mintanı giyiyor” dediği gibi bir metaforun içindeyiz. Kazım Karabekir Paşa 1918’ de Arabistan’lı Lawrence Müslüman giysisiyle çektirdiği o malum resmi üzerine söylediği şeklindedir. Kendini öyle gizliyormuş ki, geceleri tek başına kaldığında bile gece namazına (teheccüd’e) kalkıyormuş.

           Aldanmak enterasan bir olay. Biri sizi bir defa aldatıyorsa suç onundur, lakin ikinci kez aldatıyorsa artık kusura bakmayın suç sizindir. İnanın insanları aldatmak, onları güldürmekten daha kolaydır. Kandırılmak insanların doğasında vardır. Hatta bazı insanlar kendi kendilerini bile kandırırlar. Uydurduğu yalana inanan çoktur.

           Benjamin Disraeli; “üç çeşit yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik” derken yalanı çeşitlendirir. Sadece pembe yalanların, yalan içinde yalanların dışında bir de rakamlarla nasıl yalanlar söylenebileceğini anlatır.

           Bu yüzden asla sürü psikolojisine uyup koyunların peşine takılmamalıdır. Boş vaatlerle, kaval çalarak, yalan atarak ortalıkta gezenlerin peşinden gidilmemelidir. İnsan kuru vaad ve sözlerle aklını çelmeye çalışanları iyi analiz edip, onlara uymamalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

11.05.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.