BOYNUMUZ AĞRIDI BATIYA BAKMAKTAN

(Toplumsal İlişkiler 1133)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارٰٓى اَوْلِيَٓاءَۘ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍؕ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَاِنَّهُ مِنْهُمْؕ اِنَّ اللّٰهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمٖينَ
“Ey iman edenler! (Fitne çıkarmamak, anarşi ve ahlâksızlığı kışkırtmamak ve karşılıklı hak ve hürriyetlere saygılı bulunmak şartıyla; onlarla birlikte yaşayın, komşuluk yapın, ülke ve bölge nimetlerini paylaşın, ilmi ve iktisadi konularda yardımlaşın, ama gerçekten iman ediyor ve gereğini yapmaya razı ve hazır bulunuyorsanız, sakın ha!) Yahudilerin (ırkçı emperyalist kesimlerini ve yine haksızlık ve ahlâksızlık hedefleyen bazı)
Hristiyan (merkezlerini) veliler (yöneticiler) edinmeyin. (Onları dost ve dürüst zannedip, kendinize idareci, karar verici olarak kabullenmeyin. Zulüm ve hıyanet örgütlerine ve girişimlerine destek vermeyin.) Onlar, (sizin değil) birbirlerinin dostları ve destekleyicileridir. (Artık) Sizden her kim onları dost (ve rehber)
edinip (peşlerine giderse), kesinlikle o da onlardandır. Şüphesiz Allah (Siyonist Yahudilere ve emperyalist Hristiyanlara değer ve destek veren ve Müslümanlara hıyanet eden) zalimler topluluğuna hidayet etmez (onların iman nurunu karartır).” (Maide/51)

Bu ayeti okurken sakın yanlış anlamayın. Bu ayet Yahudi ve Hristiyan kimselerle iyi ve insani ilişkiler içinde olmayı, ticari ve bilimsel işbirliğine girmeyi değil, onların zulüm sistemlerinin ve oluşumlarının güdümüne girmeyi kökten yasaklamaktadır.

           Yedi Güzel Adamdan biri olan Nuri Pakdil üstadımız da, bu yüzden olsa gerek; “boynumuz ağrıdı, batıya bakmaktan” demekle, yerden göğe haklıdır.

            Niye boynumuz ağrıyor batıya bakmaktan? Her şeyden önce din konusunda; İslam ile diğer dinleri aynı paydada eşitlemekten ağrıyor. Zira İslam’ın evrensel mesajları hiç değiştirilmeden günümüze ulaşırken, diğer dinlerin mesajlarında tahrifatlar yapılmış ve tevhid inancı bozulmuştur.

            Durum böyle olunca din konusunda batıdaki bu bozulmalar kültürüne, eğitimine, siyasetine, ekonomisine, sosyal hayatına, sanatına, ticaretine ve  hukuk düzenine de yansımıştır. Bir Müslüman olarak bunları sindirmeye kalkmak, bırakınız boynumuzun ağrımasını, anamız ağlamıştır. Hâlâ bu ağrılarımız devam etmektedir.

            Batıyı en iyi tahlil edenlerden ünlü Fransız düşünür ve felsefeci Roger Garaudy, şu mükemmel tesbiti yapar:   

“Nitekim 1989 yılında New-York şehrinde her beş saatte bir kişi kat­lediliyor, her üç saatte bir kadının ırzına geçiliyor, her üç dakikada bir kişi saldırıya uğruyordu. Bu da, sadece bu şe­hir için, 1905’i öldürme, 3254’ü ırza geçme, 93.377’si so­kaktaki hırsızlık olmak üzere, yılda 712.419 suçun işlen­diğini gösterir. Dahası, bu rakamlara polise iletilmeyen şi­kayetler dahil değildir. ABD’nin bütününde on dört mil­yon uyuşturucu müptelası bulunuyor. Zaten bu “hayat tarzı”, her akşam “hür” dünyanın bütün televizyon kanalla­rında gösterilen Amerikan filmleriyle yansıtılıp duruyor. Onca gayesiz ve geleceksiz -nitekim punklar giydikleri ti­şörtlerin üstüne Gelecek yok! yazısını yazdırıyorlardı hayatla toplumun böyle darmadağın oluşu, Roma İmparatorluğu­’nun o en kötü çözülüş ve çöküş anlarını çağrıştırıyor. Batı’nın hür dünya, liberalizm, demokrasi, modernite gibi çeşitli etiketlerle dünyaya kabul ettirmeye çalıştığı din­siz, imansız kudurganlık “modeli” işte budur! Batı’nın beş asırdır sürdürdüğü hegemonya, yeryüzünü korkunç bir yönetime mahkum etmiştir. Doğrudan ve do­laysız sömürgeciliğin ortadan kalkmasından sonra da Ba­tılılar, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yataklık ettiği sömürgeciliği kullanarak, o milletlerin ken­dilerine bağımlılıklarını zorla devam ettirdiler.”

(Yobazlıklar, sayfa: 84  Türk Edebiyat Vakfı Yayınları)

            Osmanlıda batılılaşma hareketinden bu yana yüzyıllardır bize de giydirilmeye çalışılan bu deli gömleğinin adı, batıya bakma hastalığıdır. Batıya baka baka boynumuz ağrımasın da ne yapsın? Kısacası Garaudy’nin ifadesiyle; “batı tarihin en büyük günahıdır.” Türkiye hakkında yorumu da ilginç;

“bana öyle geliyor ki siz, çağdaşlaşma ile batılılaşmayı birbirine karıştırmışsınız.”  

Şemsettin ÖZKAN

03.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.