SEVGİ YÜREKLİ OLANA YAKIŞIR

(Toplumsal İlişkiler 1326)

اَلْخَبٖيثَاتُ لِلْخَبٖيثٖينَ وَالْخَبٖيثُونَ لِلْخَبٖيثَاتِۚ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبٖينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِۚ اُو۬لٰٓئِكَ مُبَرَّؤُ۫نَ مِمَّا يَقُولُونَؕ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرٖيمٌࣖ
“Kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler de kötü kadınlara yaraşır (ve layıktır). İyi kadınlar ise iyi erkeklere, iyi erkekler de iyi kadınlara yakışır. Bunlar (iyi ve temiz insanlar), onların (iftiracı münafıkların) demekte olduklarından uzaktırlar. Bunlar için bir bağışlanma ve kerim (üstün) bir rızık vardır.” (Nur/26)

Sevgi yürek işidir. Yiğitliğin kalesidir. Korkaklar asla hi sevgiyi sinelerinde barındırmazlar. Onlar hep kaçak güreşirler. Herşey neye layıksa ona dönüşmez mi?

              Hz. Mevlana; “sevgi yürekli olana yakışır” derken, bu noktaya çeker dikkatlerimizi. Sevgi yürekli insanların işidir ve onlar sevginin en güzeline layıktırlar.

              İnsan sevmeye aşık olmaya görsün yemekten içmekten kesilir. Ama insanların en cesuru olmaya namzettir artık o.

Mum gibi erir. İçindekini susturmaya kalkar, lal olur etrafına karşı. Dili lal olmasına olur belki de, kalbi susar mı? Kim bilir?

         Susturmak daha zordur sen sussan bile kalbin susmaz. Öyle bir an gelir ki artık kalbini hiç ama hiç susturamazsın habire naralar atar durursun, yankısı dağlardan gelir.

         Hz. Mevlana der ki; “ey gönlümün sultanı helalim! Ağzımda lokma varken konuşmak kolay da, yüreğimde sen varken susmak ne zormuş.”

         Sevgi yürekli olma eylemidir. Yüreksiz insana sevgi gider mi yani yakışır mı? Elbette yakışmaz. Çünkü o kişi önce kalpsizin teki. Kalpsiz sevebilir mi? Sevemez, karşısındakini anlayamaz. Sevgi aynı zamanda karşısındakini anlama işidir. Bir Kayseri türküsünde sevginin, sevgilinin halini, anlama eylemi olduğu çok güzel işlenir:

Gesi bağlarında dolanıyorum
Yitirdim yarimi aman aranıyorum
Bir çift selamına güveniyorum
Gel otur yanıma hallarımı söyleyim
Halımdan anlamaz ben o yari neyleyim?

Şemsettin ÖZKAN

12.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.