KIYMET BİLEN İNSANLARA ZAAFIM VAR ONLAR İNCİLİ KAFTAN GERİSİ YAMALI FİSTAN

(Toplumsal İlişkiler 1274)

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُكُمْ اَنْ تُؤَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلٰٓى اَهْلِهَاۙ وَاِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِؕ اِنَّ اللّٰهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ سَمٖيعاً بَصٖيراً
“Kesinlikle Allah (CC) size; emanetleri (devlet yönetimi ve milletin idaresiyle ilgili görevleri), mutlaka ehil ve emin kimselere vermenizi ve insanlar arasında(karar verirken ve tercih yaparken)
hükmettiğiniz zaman ise adalet ve hakkaniyetle hükmetmenizi emretmektedir. Bununla Allah, size ne güzel öğüt veriyor!.. Doğrusu Allah, (her şeyi tüm ayrıntılarıyla) İşitendir, Görendir.” (Nisa/58)

          “Değer verdiğin şey layık olanda “incili kaftan” layık olmayan da ise, “yamalı fistan” gibi durur” demiş Hz. Mevlana. Değer vermek, kadr-ü kıymet bilmek çok önemli dostlar. Yaptığın iyiliği unut, lakin gördüğün iyiliği, asla unutma! Yani kadr-ü kıymet bil kardeşim.

           Cahit Zarifoğlu’nun giysi üzerinden şu benzetmesi çok güzeldir; “kıymet bilen insanlara zaafım var. Onlar incili kaftan, gerisi yamalı fistan” sözüyle vefalı dostlarına adeta selam gönderir ve kendisi için, çok değerli olduklarının altını çizer.

           Kadir kıymet bilmek, öyle tek kişilik bir eylem değildir. Bu iş karşılıklı olur. O bir lütuftur. Çünkü gönlünüzün ihtiyacı olan muhabbeti, sevgiyi karşıdan alıyorsunuz ve siz de ona muhabbet ve sevgi bahşediyorsunuz. Nedir şu muhabbet denilen şey? Muhabbet, arada herhangi bir menfaat bağı olmadan ilişki kurmaktır. Zamanı ve zemini her yer, her an olabilir.

            Kıymet bilmek kaybedince hüngür hüngür ağlamak değil, yanındayken sımsıkı sarılabilmektir der Hz. Mevlana. Maalesef her şeye geç kalıyoruz severken, muhabbet ederken bile hep son anından sonraya kalıyoruz etrafımızdaki dost ve arkadaş ve de yakınlarımızın hem de çok geç. Artık bu dünyada olmadıkları zamanda değer veriyoruz ama neye yarar ki? Değer bilmediğimiz için olsa gerek işleri de gerçek ehillerine teslim etmiyoruz bu yüzden dünyamızı cehenneme çeviriyoruz.

Şemsettin ÖZKAN

22.12.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.