FIRTINANIN ŞİDDETİ NE OLURSA OLSUN MARTI SEVDİĞİ DENİZDEN ASLA VAZGEÇMEZ

(Toplumsal İlişkiler 1401)

لَتُبْلَوُنَّ فٖٓي اَمْوَالِكُمْ وَاَنْفُسِكُمْ وَلَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذٖينَ اُو۫تُوا الْكِتَابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَمِنَ الَّذٖينَ اَشْرَكُٓوا اَذًى كَثٖيراًؕ وَاِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا فَاِنَّ ذٰلِكَ مِنْ عَزْمِ الْاُمُورِ
Ey iman edenler! Bu dünya hayatında, mallarınızla ve canlarınızla mutlaka imtihân edileceksiniz. Ayrıca, hem sizden önce kitap verilen Hıristiyan ve Yahudilerden, hem de Allah’a açıkça ortak koşan müşriklerden, hiç de hak etmediğiniz incitici sözler işiteceksiniz! Eğer zorluklar karşısında yılmayıp sabreder ve kötü davranışlardan titizlikle sakınıp korunursanız, ne mutlu sizlere! Çünkü bu, gerçekten kararlılıkla yapılması gereken işlerdendir.” (Al-i imran/186)

Bir sosyal medya paylaşımında; “fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez” denmesi, bu hayatta olmazsa olmazlar olduğunu hatırlatmak içindir. Hem de önümüze hangi tür engel çıkarsa çıksın, asla hedefe kilitlenmekten vazgeçmeyeceğimizin veciz bir ifadesidir bu cümle.

              Aşık hiç maşukundan usanır mı? Balık sudan feragat edebilir mi? İnsan su, ekmek,hava ve sevgi gibi unsurlardan uzak yaşayabilir mi?

              İnsan asla vazgeçmemeli her ne kadar biraz yorgun olsa da. Vazgeçmek mücadelenin, mücadele etmenin partneri olamaz. Zira hayat iman ve cihattan ibarettir. Dünya vazgeçeni değil, azmedeni hatırlar. Bu yüzden öyle hayret edip durma, gayret et hele! Kader gayrete aşıktır, olmazların oluru da Allah’tır.

              Asıl mevzumuz sevgi. Sevgi insana vazgeçmemeyi öğretir. Sevgiyle, ısrarla büyür ve olgunlaşır başaklar. Dramatik son ne biliyor musunuz? İnsanların ölmeleri değil, artık sevmekten vazgeçmeleri. Öleceğiz bir gün. Ama sevgi yoksa biz zaten ölmüşüz.    

             “Sevgi vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki, hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan unutma ki dünya korkarmış,” sözleri Hz. Mevlana’ya ait.  Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş da; “gün gelir insan insandar bıkar, saygısızlık sevgisizlik yüzünden,” der. Faruk Nafiz Çamlıbel de, “hicranla ağaran bu saçlar değil, sevgisiz kalan kalp ihtiyarlarmış,” derken sevgisizliğin korkunç boyutlarını ortaya koyar.

         Yoğun sevgisizlik nedeniyle kapalıyız kardeşim, hep birbirimize. Önümüzde en büyük engelleri de Berlin duvarı gibi sevgisizlik oluşturmuyor mu?

Şemsettin ÖZKAN

27.04.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.